Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Archeologia

Norwegia: Znaleziono drozda sprzed 4 tys. lat

By Andreas Trepte (Own work) [CC BY-SA 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons
W Norwegii znaleziono drozda rdzawobocznego zamarzniętego w lodzie od 4200 lat. Znalezisko opisuje się jako "unikalne".

Jak informuje NRK ptak zachował się w lodzie "w niezwykle dobrym stanie".

Zamarzniętego w lodzie ptaka odnalazł funkcjonariusz Norweskiej Agencji Nadzoru nad Naturš (wchodzšcej w skład Agencji Œrodowiska) na krawędzi zaspy w górach w gminie Oppdal - poinformował Jorgen Rosvold, badacz Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii.

Rosvold należy do zespołu, który przeprowadzi wiwisekcję ptaka, aby sprawdzić w jakim stanie sš jego organy wewnętrzne.

Dokładne okreœlenie wieku zwierzęcia będzie możliwe za pomocš datowania z użyciem węgla. Jeœli potwierdzi się, że ptak ma ponad 4 tys. lat będzie to oznaczało, że latał po norweskim niebie w epoce kamienia.

Rosvold podkreœla, że jak dotšd norwescy badacze nigdy nie mieli okazji zobaczyć jak wyglšda wnętrze organizmu liczšcego 4 tys. lat ptaka.

Badanie organów wewnętrznych pozwoli ustalić jakie warunki naturalne panowały na terenach, które zamieszkiwał ptak przed czteroma tysišcami lat.

Dotychczasowe badania szczštków ptaka wykazały dużš zawartoœć tłuszczu w jego organizmie - co œwiadczyłoby o tym, że w momencie œmierci był zdrowy. - Prawdopodobnie złapał go rosomak lub lis. Rosomak mógł schować zdobycz pod lodem, by zostawić jš sobie na póŸniej - mówi Rosvold.

ródło: thelocal.no

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL