Norwegia: Znaleziono drozda sprzed 4 tys. lat

aktualizacja: 05.08.2017, 18:09
Foto: By Andreas Trepte (Own work) [CC BY-SA 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons

W Norwegii znaleziono drozda rdzawobocznego zamarzniętego w lodzie od 4200 lat. Znalezisko opisuje się jako "unikalne".

REDAKCJA POLECA
02.08.2017
Zaginiona „bałtycka Atlantyda”
27.07.2017
Sztuka z epoki lodowej odkryta w Kraju Basków
25.07.2017
Płetwonurkowie poszukują okrętu cesarza Kaliguli
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Jak informuje NRK ptak zachował się w lodzie "w niezwykle dobrym stanie".

Zamarzniętego w lodzie ptaka odnalazł funkcjonariusz Norweskiej Agencji Nadzoru nad Naturą (wchodzącej w skład Agencji Środowiska) na krawędzi zaspy w górach w gminie Oppdal - poinformował Jorgen Rosvold, badacz Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii.

Rosvold należy do zespołu, który przeprowadzi wiwisekcję ptaka, aby sprawdzić w jakim stanie są jego organy wewnętrzne.

Dokładne określenie wieku zwierzęcia będzie możliwe za pomocą datowania z użyciem węgla. Jeśli potwierdzi się, że ptak ma ponad 4 tys. lat będzie to oznaczało, że latał po norweskim niebie w epoce kamienia.

Rosvold podkreśla, że jak dotąd norwescy badacze nigdy nie mieli okazji zobaczyć jak wygląda wnętrze organizmu liczącego 4 tys. lat ptaka.

Badanie organów wewnętrznych pozwoli ustalić jakie warunki naturalne panowały na terenach, które zamieszkiwał ptak przed czteroma tysiącami lat.

Dotychczasowe badania szczątków ptaka wykazały dużą zawartość tłuszczu w jego organizmie - co świadczyłoby o tym, że w momencie śmierci był zdrowy. - Prawdopodobnie złapał go rosomak lub lis. Rosomak mógł schować zdobycz pod lodem, by zostawić ją sobie na później - mówi Rosvold.

Komentarz dnia
Żródło: thelocal.no

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE