W Polsce ciężko zbudować spółkę technologiczną o globalnym zasięgu

Na świecie tempo tworzenia nowatorskich biznesów wartych co najmniej miliard dolarów spada. Osiągnięcie przez firmy statusu tzw. jednorożca jest dziś znacznie trudniejsze niż parę lat temu. Na rodzimym rynku jest jednak spory potencjał.

Szukanie tych, którzy odmienią nasz świat

Kolejna grupa rodzimych start-upów dołączy do elitarnego grona najbardziej innowacyjnych i perspektywicznych spółek w kraju – rusza program mentoringowy InCredibles, który stał się trampoliną dla młodych biznesów.

Jak przyspieszyć innowacyjność

Polskiej gospodarce potrzeba spójnej polityki innowacyjnej, którą współtworzyliby przedsiębiorcy. Inaczej stracimy wiele biznesowych szans.

AI coraz głębiej sięga inwestorom do kieszeni

Fundusze VC koncentrują uwagę na projektach związanych ze sztuczną inteligencją. Eksperci podkreślają, że to duży i perspektywiczny rynek, który pozostaje mocno niedoinwestowany.

Jak start-upy mogą wyjść z finansowego zakrętu

Do polskich start-upów w ostatnich miesiącach płynęło znacznie mniej pieniędzy od inwestorów niż wcześniej. Dlaczego tak się działo? Co należy zmienić, aby wsparcie dla młodych, innowacyjnych firm wzrosło?

Trwa odliczanie do końca kryzysu

Skala zapaści w finansowaniu młodych, innowacyjnych spółek w naszym kraju jest ogromna. Ale już za kilka miesięcy ma przyjść ożywienie.

Nagrodziliśmy innowacyjne firmy i ich nowatorskie projekty

21 laureatów konkursu Orzeł Innowacji poznaliśmy na gali w Gdańsku. Została także ogłoszona nagroda specjalna.

Strumień z pieniędzmi nad Wisłą wysycha

Kryzys w branży młodych, innowacyjnych firm na dobre zadomowił się w naszej części Europy. Czy w takim klimacie jest szansa na budowanie jednorożców?

Poznaliśmy laureatów nagród „Orła Innowacji”

Kapituła wybrała najlepsze innowacyjne rozwiązania. Wśród nagrodzonych znalazły się m.in. biznesy, które stawiają na rynku pierwsze kroki, jak i największe firmy, które w nowościach widzą szansę na umocnienie swojej pozycji.

W punkcie zwrotnym

Coś się dzieje w start-upowym świecie. Czy dostał zadyszki, związanej z kryzysem finansowania, który opisujemy obok?

Kondycja polskiego sektora bankowego wobec upadków banków w USA

Jeden z najwybitniejszych filozofów antycznych Platon mawiał, że nic nie dzieje się przypadkowo, zawsze jest jakaś przyczyna i konieczność. Działalność banków oraz szerzej, polityka monetarna to skomplikowany system, który wpływa na sytuację makroekonomiczną i jednocześnie musi na nią reagować.

Polskie start-upy coraz mocniej stawiają na ekspansję

Rodzimy ekosystem młodych innowacyjnych spółek wyszedł z wieku niemowlęcego. O jego dojrzałości świadczy jakość projektów, jakie zostały zgłoszone do Orła Innowacji. Konkurs „Rzeczpospolitej” to swoisty papierek lakmusowy branży.

Okres wyzwań to jednocześnie czas niepowtarzalnych szans

Na świecie panuje posucha na rynku jednorożców. Eksperci uspokajają jednak: wyceny powyżej 1 mld dol. przeznaczone są dla wyjątkowych projektów, a potencjał takich przedsięwzięć przyciąga inwestorów niezależnie od okoliczności.

Nowatorskie firmy ciągnie do Polski

Od wybuchu wojny za wschodnią granicą umacniamy pozycję regionalnego hubu start-upowego. Wiele innowacyjnych firm z Ukrainy zdecydowało się relokować biznes nad Wisłę. Będziemy dla nich stacją docelową czy tylko przesiadkową?

Polski start-up z potencjałem, czyli jaki

W jakich obszarach młode firmy z naszego kraju mają rzeczywiste szanse budowania przewagi konkurencyjnej, która może dać im szanse na budowanie skali i rozszerzenie działalności poza rodzimy rynek?

Rodzime start-upy mierzą się z coraz większymi wyzwaniami

Nadmierna biurokracja, niesprzyjające przepisy, „tradycyjna” luka kapitałowa i kłopot z pozyskaniem pracowników nie pomagają rodzimym start-upom, które mierzą się dziś z narastającym problemem braku wystarczającego finansowania.

Rynek start-upów znalazł się na zakręcie?

Po latach strumienia finansowania młodych firm otoczenie rynkowe sprawia, że inwestorzy mówią: „sprawdzam”. Zdaniem ekspertów nastąpi weryfikacja modeli biznesowych start-upów.

Brak rąk do pracy i zwolnienia hamują rozwój start-upów

Pozornie dwa przeciwstawne trendy ścierają się nad Wisłą, bijąc w młode, innowacyjne biznesy. Pogarszająca się sytuacja gospodarcza i deficyt specjalistów IT to obecnie jedno z kluczowych wyzwań dla rodzimych spółek technologicznych.