Daniił Miedwiediew rywalem Jannika Sinnera w finale Australian Open

Najpierw stracił dwa sety, by wygrać w pięciu. Po dramatycznym spotkaniu Rosjanin pokonał w półfinale Niemca Alexandra Zvereva 5:7, 3:6, 7:6 (7-4), 7:6 (7-5), 6:3. Mecz o tytuł odbędzie się w niedzielę

Publikacja: 26.01.2024 14:39

Daniłł Miedwiediew (na zdjęciu) wydobywał się z wyniku 0-2 trzy razy (na osiem spotkań), co podkreśl

Daniłł Miedwiediew (na zdjęciu) wydobywał się z wyniku 0-2 trzy razy (na osiem spotkań), co podkreśla jego niezwykły talent w dziedzinie kortowego przetrwania.

Spotkanie było z tych na wyniszczenie. Obaj tenisiści potrafią świetnie grać intensywne wymiany, robili to w piątek chętnie i z ambicją. Sascha Zverev junior zaczął lepiej, objął w secie otwarcia prowadzenie 4:1, ale liczyć na załamanie rosyjskiego rywala nie mógł. Miedwiediew wyrównał na 5:5 i gdy wszyscy na Rod Laver Arena szykowali się na emocje pierwszego tie-breaka, zobaczyli w zamian kilkanaście wspaniałych długich akcji i kilka błędów Daniiła, które kosztowały go przegraną 5:7.

Drugi set był podobny, choć droga Niemca do sukcesu trochę krótsza. Rosjanin już w meczu z  Hubertem Hurkaczem wcześnie wyglądał na ekstremalnie wyczerpanego, teraz też trochę się słaniał po dłuższych wymianach, lecz nadal wytrwale odbijał najtrudniejsze piłki, nieustannie pokazując rywalowi, że będzie musiał spocić się jeszcze wiele razy,

Finał Australian Open: Jannik Sinner kontra Daniił Miedwiediew

Różnicę w wyniku powodowała większa chęć Zvereva do przejmowania inicjatywy. Wykorzystywał każdą, nawet niepewną okazję, by ruszać do siatki i kończyć wymiany, choć znakomita obrona Miedwiediewa oznaczała czasem zdobywanie punktu dopiero po kilku uderzeniach piłki z powietrza.

Zverev tylko raz w karierze przegrał wielkoszlemowy mecz prowadząc 2-0 w setach. Miedwiediew wydobywał się z wyniku 0-2 trzy razy (na osiem spotkań), co podkreśla jego niezwykły talent w dziedzinie kortowego przetrwania. Zverev w trzecim secie nie zmniejszył przecież naporu, serwis mu pomagał, ale rywal zadziwiająco odżył i też zaczął wierzyć w atak. Do stanu 6:6 szli równo, lecz wtedy kolejny raz Daniił Miedwiediew pokazał, że nie jest tenisistą oczywistym. Ruszył do siatki (czego nie lubi), ruszył do przodu, by mimo braku komfortu gry w tej strefie, sięgnąć po szansę wygranej. Zaskoczył rywala, wygrał tie-break, mecz trwał.

Niezwykłe odrodzenie trwało także w kolejnym secie, znów Daniił bywał przy siatce, Sascha bywał zaś skonsternowany, bo niekiedy tylko serwis dawał mu wyrównanie gry. Drugi tie-break, druga porażka Zvereva (choć niemiecki tenisista prowadził 5-4 i serwował). Set finałowy rozstrzygnął się mniej więcej w połowie, gdy Miedwiediew przełamał podanie przeciwnika. 4:2, 5:3, 30-0, punkty uciekały już Niemcowi błyskawicznie, skończyło się na 6:3, bo to Sascha nie dał rady, mentalnie i fizycznie.

Dziesięć lat po sukcesie w turnieju juniorskim, Alexander Zverev nie stanie przed szansą zostania dorosłym mistrzem Australian Open i zdobycia pierwszego w karierze tytułu wielkoszlemowego. Daniił Miedwiediew, już mistrz US Open 2021, ma z Jannikiem Sinnerem pozytywny bilans meczów 6-3, ale w finałach wielkoszlemowych żadne bilanse przecież nie grają.

Program na sobotę, oprócz meczów juniorskich obejmuje dwa ważne finały. O 9.30 Aryna Sabalenka zmierzy się z Qinwen Zheng, chwilę po zakończeniu tego spotkania na Rod Laver Arena pojawią się dwa deble, Simone Bolelli i Andrea Vavassori kontra Rohan Bopanna i Matthew Ebden.

Australian Open
Wyniki

Mężczyźni – 1/2 finału
D. Miedwiediew (3) – A. Zverev (Niemcy, 6) 5:7, 3:6, 7:6 (7-4), 7:6 (7-5), 6:3.

Debel kobiet – 1/2 finału
L. Kiczenok/J. Ostapenko (Ukraina/Łotwa, 11) – G. Dabrowski/E. Routliffe (Kanada/N. Zelandia, 4) 7:5, 7:5