Hubert Hurkacz w imponującym stylu zaczął turniej w Madrycie

Znakomity pierwszy set i bardzo dobry drugi. Hubert Hurkacz (9. WTA) obiecująco rozpoczął turniej ATP 1000 Mutua Madrid Open. W drugiej rundzie pokonał 6:1, 7:5 Brytyjczyka Jacka Drapera. W niedzielę spotka się z Niemcem Danielem Altmaierem (60. ATP).

Publikacja: 26.04.2024 18:03

Hubert Hurkacz

27-letni wrocławianin stara się za wszelką cenę pokazać, że potrafi grać na kortach ziemnych. Wygrał w portugalskim Estoril, w Monte Carlo został wyeliminowany przez Caspera Ruuda, obecnie jednego z dwóch najlepszych tenisistów na mączce, a w Madrycie zaczął turniej od razu z wysokiego poziomu.

Polak pokazał jakby był głodny gry, albo pamiętał, że z dotychczasowym rywalem miał zawsze pod górkę. Jack Draper (43. ATP), leworęczny, bardzo sprytny Brytyjczyk za każdym razem kiedy stawał naprzeciw Hurkacza, dawał mu się mocno we znaki. Pokonał go w US Open w ubiegłym roku, a w trzech pozostałych spotkaniach, w tym w niedawnym turnieju w Monte Carlo, wygrywał seta.

W pierwszym secie Hubert Hurkacz nie pozostawił wątpliwości

Tym razem od razu przyjął zimny prysznic. Hurkacz wyszedł na kort w Madrycie wyjątkowo pewny siebie i swoich umiejętności. Oczywiście serwis wrocławianina jak zwykle był jego wielkim atutem, w pierwszym secie stracił po własnym podaniu zaledwie sześć punktów, zaserwował trzy asy, ale zastosował wiele innych wariantów (skróty, woleje, półwoleje). Dzięki tej różnorodności gry zgasił Drapera. Zdusił wszelkie nadzieje Brytyjczyka na korzystny wynik, przynajmniej w tej fazie spotkania.

Pierwszego gema dziewiąty na świecie Hurkacz stracił dopiero przy stanie 5:0, ale i wtedy, w szóstym gemie, miał piłkę meczową, której nie wykorzystał. W secie popełnił zaledwie jeden niewymuszony błąd, miał 16 uderzeń kończących (tylko trzy rywal). Grał jak w transie, bez zbytniej przesady, trochę w stylu Igi Świątek.

Wyrachowany Hubert Hurkacz

W drugim secie Draper ochłonął. Przede wszystkim pilnował własnego serwisu. Mecz toczył się więc od tej pory według scenariusza rozpisywanego przez podających, bo i skuteczność Hurkacza w tym zagraniu, nie osłabła. Do stanu 6:5 żaden z zawodników nie miał break pointa, żaden z gemów nie został rozegrany na przewagi. Wszystko zmierzało w stronę tie-breaku.

Transmisja turnieju mężczyzn Mutua Madrid Open w Polsacie Sport

Ale po raz kolejny w tym spotkaniu Polak pokazał oblicze wyrachowanego tenisisty. Przy remisie 5:5 wykorzystał chwilę nieuwagi i dekoncentracji Drapera. Nieustannie wywierał na nim presje. I po najdłuższym gemie w meczu przełamał Brytyjczyka. W kolejnym dopełnił tylko formalności swoim pewnym serwisem. Zakończył mecz po godzinie i 18 minutach.

Hubert Hurkacz – Daniel Altmaier w trzeciej rundzie

Tak łatwo Hurkacz, który przyzwyczaił nas do tasiemcowych meczów, nie wygrywał. Wszystko wskazuje, że dobrze się czuje w Madrycie i na mączce.

W trzeciej rundzie polski tenisista spotka się z Danielem Altmaierem (65. ATP). 25-letni Niemiec należy do graczy challengerowych, wszystkie turniejowe zwycięstwa odnosił tylko w turniejach tej tenisowej drugiej ligi. Hurkacz jedyny mecz z tym rywalem w dotychczasowej karierze rozegrał właśnie na tym poziomie, pięć lat temu w Poznaniu – wygrał 7:6, 6:0.

W takiej formie wrocławianin jest zdecydowanym faworytem.

2 / 3
Dobre losowanie Igi Świątek w Rzymie. A Hubert Hurkacz? Może zagrać z legendą
Madryt: Iga Świątek wygrala 20. turniej w karierze. Na to zwycięstwo czekała bardzo długo