Andriej Rublow wygrywa w Madrycie. Dużo niewiadomych przed Roland Garros

Iga Świątek u pań, a Andriej Rublow u panów wygrali Mutua Madrid Open. Rozstrzygniecie w męskim turnieju jest sporą niespodzianką, ale faworyci powykruszali się wcześniej z powodów zdrowotnych.

Publikacja: 05.05.2024 22:46

Andriej Rublow

W tym sezonie w Madrycie dużo ciekawszy był turniej kobiecy. W finale zagrały dwie najlepsze zawodniczki w rankingu WTA – Iga Świątek z Aryną Sabalenką. Po znakomitym spotkaniu Polka wygrała 7:5, 4:6, 7:6 (7).

U mężczyzn o piękne i oryginalne trofeum przygotowane przez hiszpańskiego rzeźbiarza Davida Rordigueza Caballero zagrali ósmy na świecie Andriej Rublow i 35. w ATP Kanadyjczyk Felix Auger-Alliassime.

Przełamanie Andrieja Rublowa po wstydliwej dyskwalifikacji

W trwającym dwie godziny 49 minut finałowym pojedynku lepszy okazał się Rosjanin. Wygrał 4:6, 7:5, 7:5. To jego drugie zwycięstwo w turnieju ATP Masters 1000. Poprzednie odniósł w ubiegłym roku w Monte Carlo.

Rublow przezwyciężył tym samym długotrwały kryzys sportowy. W lutym w Dubaju został zdyskwalifikowany  w półfinałowym spotkaniu z Aleksandrem Bublikiem. Rosjanin wyzwał w ojczystym języku sędziego liniowego.

Od tego czasu w czterech turniejach wygrał tylko jeden mecz. W Madrycie cierpiał z powodów zdrowotnych (zatrucie pokarmowe, kontuzja stopy), ale dotrwał do końca. Dzięki zwycięstwu w Caja Magica w poniedziałek awansuje z ósmej na szóstą pozycję w rankingu ATP.

Hekatomba na szczycie ATP szansą dla Rafaela Nadala?

Aliassime ostatni raz zagrał w finale ATP jesienią w Bazylei, gdzie pokonał Huberta Hurkacza. Dla 23-letniego Kanadyjczyka to był pierwszy finał turnieju rangi ATP Masters 1000. Miał trochę szczęścia. W trzeciej rundzie w drugim secie z kortu zszedł z powodu kontuzji Jakub Mensik, ćwierćfinałowy mecz oddał mu walkowerem Jannik Sinner, a w półfinale skreczował w połowie pierwszego seta Jiri Lehecka.

Na trzy tygodnie przed rozpoczęciem Roland Garros sytuacja w męskim tenisie wygląda na mało stabilną. Lider Novak Djoković nie zagrał w Madrycie, choć w tym tygodniu ma przystąpić do kolejnego ATP 1000 Masters – w Rzymie. Z turnieju na Foro Italico wycofali się natomiast Jannik Sinner (2. ATP)  i Carlos Alcaraz (3. ATP). Nie wiadomo co z Daniiłem Miedwiediewem (4. ATP), który nie dokończył spotkania z Lehecką w Madrycie.

W takiej sytuacji są tacy, którzy – na razie po cichu i formie czystych dywagacji - twierdzą, że w Roland Garros jednym z kandydatów do zwycięstwa będzie 14-krotny zwycięzca paryskiego turnieju dochodzący do siebie po wielomiesięcznej kontuzji Rafael Nadal (512. ATP).