Minister Bodnar negocjuje powrót Polski do europejskiej pierwszej ligi

Nasz kraj chce zakończenia procedury artykułu 7 o łamanie praworządności. To byłby powrót do europejskiej pierwszej ligi.

Aktualizacja: 21.02.2024 10:33 Publikacja: 21.02.2024 03:00

Adam Bodnar przyjechał we wtorek na spotkanie ministrów ds. europejskich UE, żeby przedstawić plan p

Adam Bodnar przyjechał we wtorek na spotkanie ministrów ds. europejskich UE, żeby przedstawić plan przywracania praworządności w Polsce

Foto: PAP/EPA

Adam Bodnar przyjechał we wtorek na spotkanie ministrów ds. europejskich UE, żeby przedstawić plan przywracania praworządności w Polsce.

Minister Bodnar: nie iść na skróty

Reakcja UE jest tak pozytywna, że jej wysocy rangą przedstawiciele wręcz ubiegali się o to, żeby wystąpić wspólnie z Bodnarem przed dziennikarzami. Ministrowi towarzyszyli przedstawiciele Komisji Europejskiej – wiceprzewodnicząca Věra Jourová i komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders – oraz minister spraw zagranicznych Belgii Hadja Lahbib, w imieniu kraju sprawującego w tym półroczu rotacyjną prezydencję w UE.

– Przyjmujemy ten plan z ogromnymi pozytywnymi oczekiwaniami i taka była reakcja wszystkich państw – powiedziała Lahbib po dyskusji, która odbyła się w gronie ministrów państw UE. Lahbib ma nadzieję, że przedstawione przez Polskę reformy umożliwią zakończenie procedury artykułu 7 przed końcem prezydencji belgijskiej, czyli do końca czerwca. Komisarz Didier Reynders powiedział, że analiza polskiego planu zajmie „tygodnie”.

Przedstawiony przez Bodnara plan zgodny jest z wygłoszonymi w Polsce zapowiedziami. W planie są one rozpisane na sześć punktów, które obejmują naprawę Krajowej Rady Sądownictwa, sądów powszechnych, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, prokuratury oraz wykonywania wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. – Ważne jest nie tylko, co jest w tym planie działania, ale też jak on będzie wprowadzany w życie – powiedziała Věra Jourová. Potwierdził to minister Bodnar. – W czasie dyskusji podkreślano, żeby reformy były realizowane zgodnie z regułami rządów prawa, żeby nie iść na skróty, żeby uzyskać możliwie szeroki konsensus – powiedział minister sprawiedliwości.

Czytaj więcej

Adam Bodnar ujawnił sędziom swój plan na przywrócenie praworządności

Zakończenie procedury z art. 7 ma znaczenie symboliczne dla Polski

Jak podkreślił, zakończenie procedury z art. 7 ma znaczenie symboliczne dla Polski. – Będzie oznaczało, że jesteśmy równoprawnym członkiem UE, który nie jest poddany krytyce za to, że narusza podstawowe wartości UE, a zwłaszcza zasadę praworządności – powiedział Bodnar. Według niego ułatwi to Polsce realizowanie priorytetów w polityce zagranicznej, w tym w polityce obronnej.

Procedura naruszenia praworządności przez Polskę, w oparciu o art. 7 unijnego traktatu, rozpoczęła się formalnie w styczniu 2018 roku. Przez te wszystkie lata do chwili obecnej sytuacja w Polsce była regularnie przedmiotem dyskusji w gronie unijnych ministrów, ale nigdy nie pojawił się wniosek o uznanie Polski formalnie za kraj niepraworządny, co otworzyłoby drogę do ukarania naszego kraju, czy to poprzez odebranie prawa głosu w UE, czy zamrożenie unijnych funduszy. Brakowało do tego jednomyślności. Z czasem jednak KE znalazła inne sposoby na ukaranie Polski i zamroziła wypłatę zarówno pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, jak z polityki spójności. W odrębnej, choć częściowo pokrywającej się procedurze, rząd Donalda Tuska wystąpił z wnioskiem o wypłatę pierwszej raty z KPO. Nieoficjalnie wiadomo, że decyzja w tej sprawie będzie pozytywna i zapadnie – zgodnie z zapowiedziami – w najbliższych dniach, nie później niż do końca lutego. Rzecznik KE poinformował, że w piątek w Polsce ma być Ursula von der Leyen, przewodnicząca KE. To może być okazja, żeby potwierdzić odmrożenie środków z KPO.

Czytaj więcej

Rząd Tuska chce przywrócić praworządność. Przyjęto projekt ważnej ustawy

Adam Bodnar przyjechał we wtorek na spotkanie ministrów ds. europejskich UE, żeby przedstawić plan przywracania praworządności w Polsce.

Minister Bodnar: nie iść na skróty

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać