Delegowanie do Francji na francuskich zasadach

Francuski kodeks pracy nie określa ani minimalnego, ani maksymalnego czasu trwania oddelegowania. Po upływie 12 miesięcy zastosowanie zaczyna mieć jednak niemal całe francuskie ustawodawstwo z zakresu prawa pracy.

Publikacja: 14.07.2021 17:15

Delegowanie do Francji na francuskich zasadach

Foto: Adobe Stock

Pracodawcy znów interesują się delegowaniem zatrudnionych. Coraz chętniej wysyłają pracowników do pracy za granicę, szczególnie że Polska w wielu krajach świeci się na zielono pod kątem ryzyka związanego z koronawirusem. Na liście państw, do których krajowe firmy delegują zatrudnionych z dużą częstotliwością, z pewnością jest Francja.

Francuski urząd DARES (Direction de l'Animation de la Recherche, des Études et des Statistiques), podległy Ministerstwu Pracy, sporządzający m.in. analizy i statystyki na temat pracy, opublikował w czerwcu 2021 r. pełne badanie poświęcone zagranicznym pracownikom delegowanym do Francji. Z raportu wynika, że w 2019 r., z wyłączeniem transportu drogowego, 261 300 pracowników zagranicznych zostało co najmniej raz oddelegowanych do Francji przez firmy mające siedzibę za granicą, co daje łączną liczbę delegowań 675 300. Wśród nich 9 proc. stanowili polscy pracownicy (tj. około 6500 osób), pracujący głównie w sektorze budowlanym. Wśród członków Unii Europejskiej Polska jest trzecim – po Portugalii i Rumunii – krajem wysyłającym najwięcej pracowników do Francji w ramach delegowania.

Pozostało 88% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego