Orzeczenie lekarza medycyny pracy podlega kontroli sądowej

Pracodawca jest związany treścią orzeczenia lekarza medycyny pracy. Pracownik może się jednak od niego odwołać, a ostateczne orzeczenie zakwestionować na drodze sądowej.

Publikacja: 19.10.2023 02:00

Orzeczenie lekarza medycyny pracy podlega kontroli sądowej

Foto: Adobe Stock

- Pracownik w wyniku przeprowadzonych badań przez lekarza medycyny pracy został uznany za osobę niezdolną do pracy na stanowisku wskazanym w skierowaniu. Od wydanego orzeczenia pracownik odwołał się, ale bezskutecznie. W konsekwencji nie został dopuszczony do świadczenia pracy. Czy pracownikowi przysługuje jeszcze dalsza droga odwoławcza i czy mogę wypowiedzieć mu umowę o pracę z powodu niezdolności do pracy? – pyta czytelnik.

Obowiązkiem pracodawcy jest chronienie zdrowia i życia pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. W szczególności ma on obowiązek skierować pracownika na badania lekarskie wstępne, okresowe lub kontrolne, w celu uzyskania orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO