Ranking Kancelarii 2021 - Kancelaria Pro bono. Nagrody dla Graś i Wspólnicy oraz PwC Legal

Walczą z hejtem w internecie, pomagają kobietom chorym na endometriozę, wspierają poszkodowanych przez giełdy kryptowalut – takie działania Kancelarii Graś i Wspólnicy znalazły uznanie kapituły konkursu Kancelaria Pro Bono. Za działalność na rzecz młodych adeptek sztuki prawniczej oraz wsparcie w tworzeniu programów ułatwiających pracę prawników nagrodziliśmy zaś kancelarię PwC Legal.

Publikacja: 21.06.2021 20:30

Foto: Adobe Stock

Kapituła konkursu, w skład której wchodzi przedstawiciel Centrum Pro Bono przy Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych oraz dwoje przedstawicieli redakcji „Rzeczpospolitej", oceniła ponad 40 zgłoszeń. Ich opisy świadczą o tym, że prawnicy poświęcają na nieodpłatną pomoc setki godzin, a jej zakres bywa imponujący: od doradzania konkretnym osobom po prowadzenie sporych projektów. I choć najchętniej nagrodzilibyśmy wszystkie kancelarie, musieliśmy dokonać wyboru.

Pomogą każdemu

– W naszej kancelarii dostanie pomoc każdy, kto się o nią zwróci. Zostałem nauczony, że nie można być obojętnym. Dla mnie wyciągnięcie pomocnej dłoni nie jest wielkim wysiłkiem, a dla potrzebującego ten gest może decydować o przyszłości – tak Bartosz Graś, partner zarządzający w warszawskiej Kancelarii Graś i Wspólnicy, wyjaśnia swoje podejście do pomocy pro bono. Jak mówi, zachęca do pomagania także młodszych kolegów z kancelarii, żeby „zaszczepić u nich gen empatii". – Kancelaria jest już na takim etapie rozwoju, że może sobie pozwolić na dzielenie się pro bono czasem i wiedzą swoich prawników – dodaje mec. Graś.

Pewnego dnia do jego kancelarii zgłosiła się pani Lucyna Jaworska-Wojtas, dotknięta endometriozą, z prośbą o pomoc w założeniu fundacji, która będzie propagować wiedzę na temat tej tajemniczej, nieuleczalnej choroby, która zmienia w koszmar życie wielu kobiet. Fundacja Pokonać Endometriozę została zarejestrowana dzięki pomocy prawników Michała Sowińskiego i Margarity Siamenas. A obecnie może liczyć na bieżącą obsługę ze strony kancelarii, ale także na wsparcie finansowe – kancelaria sponsorowała operację dziewczyny, która przez endometriozę nie mogła zajść w ciążę.

Stop hejterom już od dziecka

Od 2014 r. Kancelaria Graś i Wspólnicy pomaga Fundacji Stop Hejterom!, która upowszechnia zasady kulturalnego wypowiadania się w internecie i szerzy wiedzę o ochronie dóbr osobistych. Prawnicy (Mateusz Grosicki, Bartosz Graś, Katarzyna Grajcar, Jakub Cybul, Michał Sowiński, Katarzyna Liput) pełnią opiekę merytoryczną nad wolontariuszami fundacji, udzielają bezpłatnych porad prawnych, a także bezpłatnie reprezentują ofiary hejtu w postępowaniach sądowych. Są też autorami poradników: „Hejt w szkole", „Mowa nienawiści w prawie karnym", „Hejt w mediach społecznościowych" i nadzorują merytorycznie scenariusze lekcji dla szkół na temat przeciwdziałania zjawisku hejtu. Sami też robią prelekcje na ten temat dla uczniów i nauczycieli.

– To jest ogromny problem w szkołach. Dochodziło do samobójstw dzieci. Dlatego do niedawna prowadziliśmy nawet całodobową infolinię dla ofiar hejtu. Dziś zachęcamy do kontaktu mailowego. Sprawa z ostatniej chwili: zgłosili się rodzice dziecka napiętnowanego przez rówieśników w social mediach – mówi mec. Graś.

Jak dodaje, kancelaria pomaga także walczyć z hejtem gospodarczym, którego celem jest przejęcie klientów. – Konkurenci poprzez hejterskie konta kreują negatywne opinie o produktach lub usługach, powodując, że ludzie odwracają się od danej marki. Pomagamy w zidentyfikowaniu hejterów i podjęciu kroków prawnych. Takie osoby myślą, że anonimowość zapewnia im bezkarność – mówi mec. Graś.

Ciekawym obszarem bezpłatnej pomocy są działania prawników (Mateusz Grosicki, Mikołaj Badziąg, Michał Świętosławski, Monika Antosik) na rzecz polskiej społeczności blockchain. Kancelaria aktywnie wspiera działalność Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii – pierwszej takiej na świecie. Mec. Bartosz Graś jest arbitrem w sądzie polubownym przy izbie. Prawnicy biorą udział w konferencjach i szkoleniach jako prelegenci. Świadczą także bezpłatne porady prawne osobom pokrzywdzonym działalnością giełdy kryptowalut BIT Market. To kilka tysięcy osób.

– Nie wszyscy posiadacze kryptowalut to osoby zamożne. Dla niektórych „wykopane" bitcoiny stanowią cały ich majątek. Powierzają go do przechowania giełdom kryptowalut, które często po prostu znikają, zostawiając inwestorów z pustymi rękami. Takim osobom zdecydowaliśmy się pomagać m.in. w przygotowaniu dokumentów zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa – wyjaśnia mec. Graś.

Warto jeszcze wspomnieć o ciekawej formie darmowej pomocy dla przedsiębiorców. To webinary, na których prawnicy Kancelarii Graś i Wspólnicy przybliżają zmiany w przepisach branżowych. – Okazało się, że to było potrzebne, w webinarach bierze udział kilkaset osób, ale ich zasięg jest większy, nawet do 100 tys. osób – chwali się mec. Graś.

Prawniczki nie muszą mieć pod górkę

W innym obszarze pomocy spełniają się prawnicy z PwC Legal. Kancelaria jest patronem merytorycznym Fundacji Women in Law, której celem jest kreowanie strategii różnorodności płci w branży prawniczej i pomaganie młodym adeptkom sztuki prawniczej. Skąd taka potrzeba?

– Kobietom w kancelariach jest trudniej pogodzić role zawodowe i społeczne. Stąd pewnie ich opory, by mierzyć wysoko. Tymczasem ich obecność, również w kadrze menedżerskiej, odgrywa ogromną rolę, o czym jestem osobiście głęboko przekonany – mówi Cezary Żelaźnicki, partner zarządzający PwC Legal.

Fundacja organizuje warsztaty i prelekcje, na które przychodzą przede wszystkim studentki i aplikantki. Pomoc PwC Legal przybrała formę mentoringu: – Dwie nasze doświadczone prawniczki i partnerki w kancelarii, Aleksandra Bańkowska i Beata Kiedrowicz, dzielą się po prostu swoimi doświadczeniami – wyjaśnia mec. Żelaźnicki.

Podobny mentoring kancelaria prowadzi w ramach projektu Busola, który jest skierowany do młodych kobiet (w wieku 19–35 lat). Ma im pomóc w rozwiązaniu problemów na rynku pracy, w umiejętnym godzeniu życia rodzinnego, własnych ambicji i potrzeb zawodowych.

Kancelaria PwC mocno wspiera działania na rzecz nowych technologii na rynku prawniczym. Jest głównym partnerem międzynarodowej inicjatywy Global Legal Hackathon, czyli maratonu programowania, w którym zespoły złożone z programistów i prawników tworzą innowacyjne rozwiązania technologiczne i biznesowe dla branży prawniczej. Cezary Żelaźnicki, Beata Kiedrowicz, Mariusz Kamiński, Małgorzata Mroczkowska-Horne, Marta Dąbrowska, Kajetan Jabłoński biorą udział w polskiej edycji wydarzenia, wspierając programistów swoją wiedzą. Ostatni z wymienionych prawników był członkiem zespołu SlothEye, który opracował zwycięski projekt w ubiegłorocznej polskiej edycji maratonu.

Poza potrzeby prawników wychodzi pomoc PwC Legal dla Fundacji Akcja Menstruacja zajmującej się pomocą społeczną kobietom dotkniętym ubóstwem menstruacyjnym. Prawniczki Aleksandra Bańkowska, Maria Strojna, Julia Ząbkiewicz-Grzyb, Julia Jaszczewska, Anna Zaleska i Aleksandra Krześniak-Sałajczyk pomogły przygotować zmianę statutu i udzielają porad prawnych dotyczących bieżącego funkcjonowania.

Pełne wyniki 19. edycji Rankingu

Rynek usług prawnych 2020/2021 - raport przygotowany z okazji 19. Rankingu Kancelarii Prawniczych

Kapituła konkursu, w skład której wchodzi przedstawiciel Centrum Pro Bono przy Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych oraz dwoje przedstawicieli redakcji „Rzeczpospolitej", oceniła ponad 40 zgłoszeń. Ich opisy świadczą o tym, że prawnicy poświęcają na nieodpłatną pomoc setki godzin, a jej zakres bywa imponujący: od doradzania konkretnym osobom po prowadzenie sporych projektów. I choć najchętniej nagrodzilibyśmy wszystkie kancelarie, musieliśmy dokonać wyboru.

Pomogą każdemu

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać