Wybory samorządowe 2024. Łukasz Gibała czy Aleksander Miszalski. Kto wygrał II turę w Krakowie? Wyniki exit poll i late poll

Wybory prezydenta Krakowa, drugiego co do liczby mieszkańców miasta Polski, rozstrzygnęły się w drugiej turze. Rywalizowali w niej Łukasz Gibała, były poseł PO i Ruchu Palikot, oraz Aleksander Miszalski, poseł Koalicji Obywatelskiej. Poznaliśmy wyniki badania exit poll w tym mieście, przeprowadzonego przez Ipsos.

Aktualizacja: 22.04.2024 00:06 Publikacja: 21.04.2024 21:00

Łukasz Gibała i Aleksander Miszalski

Łukasz Gibała i Aleksander Miszalski

Foto: PAP/ Art Service, Łukasz Gągulski

Wyniki sondażu Ipsos, przeprowadzonego na zlecenie kanałów informacyjnych Polsatu, TVN i TVP, ogłoszono w niedzielę o godz. 21.00, tuż po zakończeniu głosowania w II turze wyborów samorządowych w Polsce.

Wybory samorządowe 2024. Kto będzie nowym prezydentem Krakowa? Są wyniki exit poll

Według Ipsos II turę wyborów prezydenckich w Krakowie wygrał Aleksander Miszalski, uzyskując poparcie 51,1 proc. głosujących. Walczący z nim w wyborczej dogrywce Łukasz Gibała otrzymał 48,9 proc. głosów. Jeśli wynik exit poll się potwierdzi, będzie to oznaczać, że to poseł Koalicji Obywatelskiej obejmie urząd prezydenta Krakowa po Jacku Majchrowskim, który miastem tym rządził przez niemal 22 lata. — Czeka nas bardzo długa noc — powiedział Gibała tuż po ogłoszeniu wyników badania.

Aleksander Miszalski kontra Łukasz Gibała. Wyniki Late poll

Dokładnie te same wyniki Ipsos podał o północy, prezentując dane z badania late poll — Miszalski nadal miał 51,1 proc., a Gibała 48,9. Ipsos zaznaczył, że błąd szacunku w może wynosić +/- 2 pkt. proc. Według badania frekwencja w Krakowie wyniosła 45 proc.

Czytaj więcej

Aleksander Miszalski: Zrealizuje co obiecałem. Łukasz Gibała: Było pięciu na jednego

W pierwszej turze przewaga Miszalskiego nad Gibałą wyniosła ponad 10 punktów procentowych. Dwa tygodnie temu kandydat KO uzyskał 37,21 proc. głosów, z kolei jego główny rywal — 26,78 proc. Trzecie miejsce zajął wystawiony przez Prawo i Sprawiedliwości Łukasz Kmita, na którego oddano 19,79 proc. głosów. Poparcie dla pozostałych kandydatów nie przekroczyło 10 proc. Czwarty wynik uzyskał Andrzej Kulig, wieloletni współpracownik Majchrowskiego i wiceprezydent Krakowa (7,18 proc.), a kolejne Konrad Berkowicz (Konfederacja, 5 proc.), Rafał Komarewicz (Polska 2050, 3,07 proc.) i Adam Hareńczyk (komitet Zjednoczeni Dla Krakowa, 0,95 proc.). Dwaj kolejni kandydaci, Stanisław Mazur i Jerzy Muzyk, wycofali się przed I turą.

Dwa tygodnie temu Ipsos, podając wyniki exit poll po pierwszej turze z Krakowa, poprawnie wskazał, że do drugiej wejdą Miszalski i Gibała, choć poparcie deklarowane w sondażu różniło się od wyników, opublikowanych później przez PKW. Jak wynikało z badania, przygotowanego dla Polsatu, TVN i TVP, Miszalski miał zdobyć 39,4 proc. głosów mieszkańców Krakowa. Gibała, który startuje z komitetu Kraków dla mieszkańców, miał otrzymać 28,4 proc. Mocno niedoszacowany był wynik Kmity, na którego głos zadeklarowało 14,7 proc. pytanych.

Pod Wawelem kluczowe miały być głosy sympatyków PiS. Lokalne struktury mobilizowały wyborców do głosowania w II turze i niegłosowanie na Miszalskiego, co było tematem kampanii w Krakowie. Ustępujący po ponad dwóch dekadach urzędowania prezydent Majchrowski odradzał głosowanie na Gibałę i wsparł Miszalskiego.

II tura wyborów prezydenckich w Krakowie. Kto wygrał? Znamy wyniki exit poll

W ostatnim sondażu, przeprowadzonym przed weekendem przez ośrodek Opinia24 dla „Gazety Wyborczej”, strata Gibały do Miszalskiego wynosiła 3 pkt. proc. Co istotne, 25 proc. ankietowanych wyborców z Krakowa nie wiedziało wtedy jeszcze, na kogo oddać swój głos w drugiej turze wyborów prezydenckich w Krakowie.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe 2024. Konrad Fijołek czy Waldemar Szumny. Kto wygrał w Rzeszowie? Są wyniki II tury

W niedzielę sondaż exit poll był przeprowadzany przez Ipsos w trzech miastach – Krakowie, Wrocławiu i Rzeszowie. W każdym z nich instytut wylosował 50 lokali wyborczych oraz zaangażował 110 ankieterów do przeprowadzenia 5 tys. ankiet.

Druga tura wyborów samorządowych w 748 miejscach

21 kwietnia II tura wyborów wójta, burmistrza lub prezydenta miasta odbywała się w 748 miejscowościach. O fotel prezydenta walczyli kandydaci m.in. w dziewięciu miastach wojewódzkich — oprócz Krakowa, Wrocławia i Rzeszowa także w Gorzowie Wlkp., Kielcach, Olsztynie, Poznaniu, Toruniu i Zielonej Górze, gdzie jednak badanie Ipsos nie było przeprowadzane

Wyniki sondażu Ipsos, przeprowadzonego na zlecenie kanałów informacyjnych Polsatu, TVN i TVP, ogłoszono w niedzielę o godz. 21.00, tuż po zakończeniu głosowania w II turze wyborów samorządowych w Polsce.

Wybory samorządowe 2024. Kto będzie nowym prezydentem Krakowa? Są wyniki exit poll

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Prezydent Duda: Odrodził się potwór, który nas pożerał
Polityka
Sondaż: Jak Polacy oceniają start Daniela Obajtka w wyborach do Parlamentu Europejskiego?
Polityka
Konwencja PiS. Znamy liderów list w wyborach do PE. Są Wąsik, Kamiński, Obajtek
Polityka
Orlen, stracone 1,6 mld zł i związki z Hezbollahem. Samer A. przerywa milczenie
Polityka
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w orędziu: Idzie czas flagi
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił