Poseł o pigułce "dzień po": Kiedyś mówiono, że papierosy nie są szkodliwe

- Organizm ludzki jest bardzo skomplikowanym organizmem więc dorzucanie do niego substancji, które wpływają na hormony, enzymy jest bardzo niebezpieczne - tak poseł Kukiz'15, Jarosław Sachajko odpowiedział na pytanie o ustawę ws. pigułki "dzień po", którą prezydent prawdopodobnie zawetuję.

Publikacja: 13.03.2024 12:01

Jarosław Sachajko

Jarosław Sachajko

Foto: PAP, Leszek Szymański

Prezydent Andrzej Duda w rozmowie z Polsat News wyraził sceptycyzm co do ustawy, która pozwala na zakup tzw. pigułki dzień po bez recepty nastolatkom powyżej 15. roku życia.

Pigułka „dzień po” jest dziś dostępna tylko na receptę

Obecnie pigułkę tę można zdobyć tylko na receptę. Jednak jako że pozwala ona zapobiec zajściu w ciążę jedynie wtedy, gdy zostanie zażyta do 72 godzin po stosunku, kobietom często trudno jest zdobyć ją na czas.

Pigułka „dzień po” to tzw. antykoncepcja awaryjna. Zażycie pigułki sprawia, że u kobiety po stosunku nie dojdzie do zapłodnienia.

15 lat jest w Polsce minimalnym wiekiem legalnej inicjacji seksualnej.

Jarosław Sachajko o pigułce „dzień po”: Nawet witamina może być szkodliwa

Sachajko pytany o słowa prezydenta, który w rozmowie z TVN24 wyraził m.in. obawę, że nastolatki mogłyby „na wszelki wypadek” zażywać np. pięć pigułek „dzień po jednocześnie” stwierdził, że "organizm ludzki jest bardzo skomplikowanym organizmem więc dorzucanie do niego substancji, które wpływają na hormony, enzymy jest bardzo niebezpieczne". 

Czytaj więcej

Sondaż: Czy prezydent powinien podpisać ustawę o pigułce "dzień po"?

- Szczególnie w młodych organizmach - dodał.

Na uwagę, że Europejska Agencja Leków dopuściła pigułki „dzień po” na terenie UE bez konieczności wydawania ich na receptę, Sachajko odparł, że "przez czterdzieści lat przekonywano ludzi, że palenie papierosów nie jest szkodliwe". - Mówię o czasach międzywojennych. A później się okazało, że palenie papierosów jest szkodliwe - dodał.

- Wtedy również część lekarzy mówiła, że palenie jest szkodliwe. Ale koncerny finansowały badania — mówił Sachajko dodając, że teraz też koncerny — farmaceutyczne — finansują takie badania.

- Poza tym zwykła witamina dowolna może być szkodliwa, jeżeli jest jej za dużo — podsumował. 

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Rada ministrów na śmieciówkach. Jak zarabiali członkowie rządu w zeszłym roku?
Polityka
„Karczemna kłótnia” w PiS po decyzji o listach. Okupacja drzwi do gabinetu Jarosława Kaczyńskiego
Polityka
Sondaż: Broń atomowa USA w Polsce dzieli Polaków
Polityka
Hekatomba małych partii. Pod nóż idą ugrupowania m.in. Kołodziejczaka, Piecha i „Jaszczura”
Polityka
Grzegorz Braun kandydatem Konfederacji w wyborach do PE