Minister w rządzie Donalda Tuska: Nie zaskakuje mnie, że służby Mariusza Kamińskiego inwigilowały Mateusza Morawieckiego

Z całą pewnością Europa zdaje sobie sprawę, że trzeba potencjał obronny całej Europy zwiększać - mówił w RMF FM minister ds. Unii Europejskiej, Adam Szłapka. Szłapka był też pytany o doniesienia, że służby kontrolowane przez Mariusza Kamińskiego jako szefa MSWiA inwigilowały m.in. premiera Mateusza Morawieckiego.

Publikacja: 13.02.2024 07:18

Adam Szłapka towarzyszył Donaldowi Tuskowi w podróży do Niemiec i Francji

Adam Szłapka towarzyszył Donaldowi Tuskowi w podróży do Niemiec i Francji

Foto: PAP/Marcin Obara

Minister, który towarzyszył Donaldowi Tuskowi w czasie wizyty w Berlinie i Paryżu był pytany jakie są deklaracje po spotkaniach premiera w Paryżu i Berlinie ws. Ukrainy?

Adam Szłapka po spotkaniach w Paryżu i Berlinie: Wsparcie dla Ukrainy będzie niezachwiane

- Oba spotkania przede wszystkim dotyczyły kwestii bezpieczeństwa, przede wszystkim bezpieczeństwa militarnego. I oczywiście dotyczyły tego, co jest dziś największym zagrożeniem dla Europy — wojny w Ukrainie. To co na pewno można powiedzieć to to, że wsparcie ze strony UE i poszczególnych państw członkowskich będzie niezachwiane. Jednocześnie wszyscy będziemy starali się wzmocnić potencjał obronny wszystkich państw członkowskich UE i całej Unii — mówił Szłapka.

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Rozbudowa sił zbrojnych łączy Polskę i Niemcy. Po raz pierwszy w historii

Czy to oznacza działania na rzecz powołania wspólnej, europejskiej armii?

- Rozmowy na ten temat trwają od bardzo dawna. Tu nie chodzi o to, aby tworzyć alternatywy dla NATO — bo nie ma dziś alternatywy ani dla relacji transatlantyckich, ani dla NATO, ani dla UE. Natomiast z całą pewnością Europa zdaje sobie sprawę, że trzeba potencjał obronny całej Europy zwiększać - odparł.

Mnie nie szokuje, niestety, to, że najważniejsze osoby w państwie były inwigilowane

Adam Szłapka, minister ds. UE

Adam Szłapka zapowiada „zachęcanie do zwiększania wsparcia dla Ukrainy”

A co to oznacza w praktyce?

- Nie chciałbym chodzić w detale. Na pewno zacieśnienie i wzmocnienie współpracy jeśli chodzi o ćwiczenia wojskowe, na pewno zachęcanie wszystkich państw członkowskich UE, aby zwiększyły wsparcie dla Ukrainy — wyjaśnił Szłapka.

Minister mówił też, że chodzi o „pilnowanie, by wszystkie państwa” NATO „pilnowały deklaracji” co do przeznaczania 2 proc. PKB na obronność. Szłapka zaznaczył przy tym, że Polska wydaje dziś na obronność 4 proc. PKB więc "ma absolutnie prawo wymagać" wydatków na poziomie 2 proc. PKB od innych sojuszników. Jak dodał Polska stoi na stanowisku, że NATO - w tym jego europejska część - nie może być słabe. 

Szłapkę pytano też o doniesienia RMF FM z których wynika, że Mateusz Morawiecki miał być inwigilowany przez służby kontrolowane przez Mariusza Kamińskiego, jako szefa MSWiA oraz jego zastępcę Macieja Wąsika. Sam Kamiński zaprzeczył tym oskarżeniom.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Służby nadzorowane przez PiS inwigilowały Mateusza Morawieckiego

- Dla mnie nie jest to zaskoczenie — stwierdził Szłapka.

- Dla nas wszystkich to był szok, byliśmy oburzeni, że tak inwazyjne oprogramowanie jest w Polsce wykorzystywane nie tylko do walki z terroryzmem — dodał. - Po władzy Jarosława Kaczyńskiego można się było tego absolutnie spodziewać - zastrzegł.

- Każdy kto zna środowisko PiS-u zdawał sobie sprawę z tego, że podstawowym podmiotem czy przedmiotem inwigilacji ze strony najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego są ci, od których zależy utrzymanie większości w Sejmie. Mnie nie szokuje, niestety, to, że najważniejsze osoby w państwie były inwigilowane — podsumował.

Minister, który towarzyszył Donaldowi Tuskowi w czasie wizyty w Berlinie i Paryżu był pytany jakie są deklaracje po spotkaniach premiera w Paryżu i Berlinie ws. Ukrainy?

Adam Szłapka po spotkaniach w Paryżu i Berlinie: Wsparcie dla Ukrainy będzie niezachwiane

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
PiS, KO i Lewica rzucają poważne siły na wybory do europarlamentu. Dlaczego?
Polityka
Sondaż: Kto wygra wybory do PE? Polacy wskazują wyraźnego faworyta
Polityka
„Nie chcemy polexitu, tylko reformy Unii Europejskiej”. Konwencja wyborcza PiS
Polityka
Rada ministrów na śmieciówkach. Jak zarabiali członkowie rządu w zeszłym roku?
Polityka
„Karczemna kłótnia” w PiS po decyzji o listach. Okupacja drzwi do gabinetu Jarosława Kaczyńskiego