Niemcy. Modernizacja armii idzie jak po grudzie

Berlin zwiększy finansowanie obrony dopiero w przyszłym roku. Jeżeli nic się nie zmieni, w 2027 r. na nowoczesne zakupy dla Bundeswehry zabraknie pieniędzy.

Aktualizacja: 12.07.2023 06:21 Publikacja: 12.07.2023 03:00

Żolnierze Bundeswehry

Żolnierze Bundeswehry

Foto: AdobeStock

Od ponad roku Ministerstwo Obrony ma do dyspozycji 100 mld euro na dodatkowe wydatki zbrojeniowe. Kwota uległa do tej pory jedynie nieznacznemu uszczupleniu. Oznacza to, że Niemcy także i w tym roku nie przeznaczą na obronę rekomendowanego przez NATO poziomu 2 proc. PKB. Będzie to 1,6 proc. – i tak jest lepiej niż w roku ubiegłym, gdy było to 1,3 proc.

W tym roku Niemcy przeznaczą na armię 17,1 mld euro mniej, niż wynikałoby to z podjętych niemal dziesięć lat temu zobowiązań o zwiększeniu wydatków do 2 proc. PKB. To luka rekordowa wśród państw członkowskich sojuszu. Przy tym Niemcy nie są bynajmniej odosobnione w tej statystyce. W przypadku Kanady rozbieżność między wydatkami a rekomendacją NATO wyniesie w tym roku 13,6 mld euro, Hiszpanii – 11,9 mld, Włoch – 9,5 mld, a Turcji 7 mld euro. Jedynie 11 z 31 członków NATO wypełnia zobowiązania wobec sojuszu.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Polityka
Julian Assange może odwołać się od decyzji ws. ekstradycji do USA
Polityka
Kto zostanie nowym prezydentem Iranu? "Irańczycy mogą wybrać kogoś, kto będzie bardziej skłonny do współpracy z Zachodem"
Polityka
Ebrahim Raisi nie żyje. Kto pełni teraz funkcję prezydenta Iranu?
Polityka
Ebrahim Raisi był przedstawicielem irańskich twardogłowych, prawą ręką ajatollaha
Polityka
Świadkowie opowiadają, kim jest naprawdę Donald Trump. „Te taktyki pomogły mu wygrać wybory”
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?