CIT: wynagrodzenie też trzeba pokazać

Restrukturyzacja może wiązać się z koniecznością wypłacenia podmiotom podlegającym restrukturyzacji odszkodowania (nazywanego również rekompensatą lub opłatą restrukturyzacyjną) z tytułu przeniesienia funkcji, aktywów, ryzyk lub praw.

Publikacja: 23.10.2017 02:00

CIT: wynagrodzenie też trzeba pokazać

Foto: 123RF

Zgodnie z Wytycznymi OECD, w przypadku otrzymania rekompensaty, podatnik będzie zobowiązany do zaznaczenia pola 27 lub 28 formularza CIT-TP (w zależności od formy rekompensaty). Natomiast, w przypadku wypłacenia rekompensaty, podatnik będzie zobowiązany do zaznaczenia pola 29 lub 30 formularza CIT-TP (w zależności od formy rekompensaty). Rekompensata może mieć formę pieniężną bądź jakąkolwiek inną.

Wytyczne OECD wskazują, że samo przeniesienie funkcji, aktywów lub ryzyk nie oznacza, że podmiot, którego potencjał zysku lub oczekiwane przyszłe zyski w wyniku restrukturyzacji będą zmniejszone, jest uprawniony w każdym przypadku do otrzymania rekompensaty. Przeniesione muszą zostać istotne dla działalności podmiotu wartości, w tym prawa lub aktywa. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów, prawo do rekompensaty (w formie pieniężnej lub niepieniężnej) z tytułu restrukturyzacji działalności przysługuje podmiotowi jeżeli:

Pozostało 81% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt