Określenie wartości początkowej jednego środka trwałego przy zastosowaniu dwóch różnych sposobów

Żadne przepisy ustawy o PIT nie przewidują możliwości określenia wartości początkowej jednego środka trwałego przy zastosowaniu dwóch różnych sposobów

Publikacja: 30.10.2012 02:00

Jeden środek, jedna metoda

Jeden środek, jedna metoda

Foto: Rzeczpospolita

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 18 sierpnia 2011 r. (ILPB1/415-795/11-2/AG).

Podatniczka pytała, czy prawidłowe jest określenie wartości początkowej nieruchomości jako sumy dwóch elementów składowych: dla części zajętej na potrzeby działalności gospodarczej ustalenie wartości początkowej według cen rynkowych, w proporcji do powierzchni zajmowanej na cele działalności gospodarczej, a dla dobudówki według kosztu wytworzenia.

Na czym polegał problem…

We wniosku o interpretację podała, że na podstawie aktu notarialnego nabyła wraz z mężem budynek mieszkalny będący odrębną od gruntu nieruchomością. Budynek został wzniesiony ok. 1930 r.

W roku 1984 na podstawie aktu notarialnego nabyła wraz z mężem od Skarbu Państwa grunt pod nieruchomością. Po nabyciu nieruchomości przeprowadzony został gruntowny remont tzw. sposobem gospodarczym, tj. po zakupieniu materiału podatniczka dokonywała wraz z mężem prac budowlanych we własnym zakresie. Nie ma faktur dokumentujących zakupy materiałów.

W okresie 1980–2010 kilkukrotnie dokonywała wraz z mężem prac modernizacyjno-remontowych na nieruchomości (prace te również były wykonywane we własnym zakresie, a podatniczka nie ma dokumentów określających wartość poniesionych nakładów). W okresie 1980–1991 użytkowała nieruchomość wraz z całą swoją rodziną wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Począwszy jednak od 1991 r. z dotychczasowej całej powierzchni budynku (190 mkw.) przeznaczonej na cele mieszkalne wyodrębniła części powierzchni (80 mkw.), na której była prowadzona działalność gospodarcza – sklep spożywczo-przemysłowy. Pozostała część budynku (110 mkw.) nadal była użytkowana na cele mieszkaniowe.

W latach 199–1999 działalność gospodarczą na części nieruchomości prowadził mąż podatniczki w ramach działalności jednoosobowej, zaś w latach 1999–2005 działalność gospodarczą na części nieruchomości prowadziła podatniczka z mężem w ramach spółki cywilnej. Począwszy od roku 2005 na części nieruchomości podatniczka prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie.

Nieruchomość, mimo użytkowania jej części w ramach działalności gospodarczej, nie była wprowadzona do ewidencji środków trwałych.

W latach 2008–2010 podatniczka rozbudowała budynek o dobudówkę o powierzchni 150 mkw. w celu powiększenia powierzchni przeznaczonej na cele prowadzenia działalności gospodarczej. Dobudówka jest częścią budynku, nie jest odrębnym obiektem budowlanym.

…i jak rozwiązał go fiskus

Izba stwierdziła, że zasadnicze znaczenie dla sposobu ustalenia wartości początkowej środka trwałego ma sposób jego nabycia. Możliwość ustalenia wartości początkowej środka trwałego poprzez wycenę dokonywaną przez podatnika (w przypadku nabycia w drodze kupna) bądź też w drodze wyceny dokonanej przez biegłego (w przypadku wytworzenia we własnym zakresie) ma charakter szczególny i jest wyjątkiem od obowiązujących zasad ustalania tej wartości według zasad określonych w art. 22g ust. 1 ustawy o PIT.

„Niemożność ustalenia wartości początkowej środka trwałego zgodnie z generalną zasadą winna mieć przy tym charakter obiektywny, a więc dotyczyć np. tych sytuacji, w których podatnik nie posiada – bo nie musiał posiadać – stosownych dokumentów stwierdzających wysokość poniesionych przez niego wydatków na nabycie bądź wytworzenie określonego składnika majątku (dot. np. nabycia określonego składnika majątku przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej, czy też przeznaczenia do działalności gospodarczej prywatnego składnika majątku).

Jednocześnie wskazać należy, iż możliwość ustalenia wartości początkowej środka trwałego w oparciu o wycenę dokonaną przez podatnika, zgodnie z art. 22g ust. 8 ww. ustawy, może mieć miejsce jedynie w przypadku, gdy środek trwały został nabyty w drodze kupna, natomiast do ustalenia tej wartości w drodze wyceny biegłego rzeczoznawcy, zgodnie z art. 22g ust. 9 ww. ustawy może dojść jedynie w przypadku wytworzenia środka trwałego we własnym zakresie.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż żadne przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują możliwości określenia wartości początkowej jednego środka trwałego w dwojaki sposób, tj. przy zastosowaniu dwóch różnych sposobów – wynika z interpretacji.

Izba podsumowała, że w tej sprawie przy ustaleniu wartości początkowej środka trwałego w celu określenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zastosowanie może znaleźć art. 22g ust. 8.

Oznacza to, że wartość początkową przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia.

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 18 sierpnia 2011 r. (ILPB1/415-795/11-2/AG).

Podatniczka pytała, czy prawidłowe jest określenie wartości początkowej nieruchomości jako sumy dwóch elementów składowych: dla części zajętej na potrzeby działalności gospodarczej ustalenie wartości początkowej według cen rynkowych, w proporcji do powierzchni zajmowanej na cele działalności gospodarczej, a dla dobudówki według kosztu wytworzenia.

Pozostało 90% artykułu
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił