Nowe unijne przepisy o dokumentowaniu transakcji wewnątrzwspólnotowych

Zastosowanie zerowej stawki VAT w transakcjach wewnątrzwspólnotowych będzie możliwe po przedstawieniu odpowiedniego dokumentu określonego w zamkniętym katalogu zawartym w rozporządzeniu unijnym.

Publikacja: 17.06.2019 06:10

Nowe unijne przepisy o dokumentowaniu transakcji wewnątrzwspólnotowych

Foto: Adobe Stock

Wspólny europejski system VAT liczy obecnie ponad 50 lat. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że przyjęty w 1967 roku system podatku od wartości dodanej był z założenia przejściowy i tymczasowy. Zwolnienie dostaw wewnątrzwspólnotowych z VAT (względnie opodatkowanie ich stawką zero proc.) i przesunięcie obowiązku rozpoznania tego podatku w drodze samonaliczenia na nabywcę dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia, miało być remedium na wyeliminowanie różnic w stawkach pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi. Czas pokazał, że stworzony model tylko częściowo spełnił założenia jego twórców, jednocześnie jednak stał się narzędziem w rękach oszustów podatkowych, którzy skutecznie wykorzystują go do podatkowych nadużyć. Skala tzw. luki w VAT na poziomie Unii Europejskiej przekracza 150 mld euro. W związku z tym Rada Unii Europejskiej w listopadzie 2016 r. wezwała Komisję do wprowadzenia ulepszeń unijnych przepisów w zakresie VAT dotyczących transakcji transgranicznych w odniesieniu do:

Pozostało 90% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt