Międzynarodowe transakcje łańcuchowe: jak rozliczyć VAT

W międzynarodowym obrocie gospodarczym często spotykamy się z sytuacją, w której w transakcjach obejmujących sprzedaż towarów uczestniczą więcej niż dwa podmioty. Tego rodzaju transakcje nazywane są transakcjami łańcuchowymi. W tym kontekście pojawia się pytanie jak prawidłowo rozliczyć VAT.

Publikacja: 18.10.2023 02:00

Międzynarodowe transakcje łańcuchowe: jak rozliczyć VAT

Foto: Adobe Stock

W artykule przeanalizujemy kwestie rozliczenia transakcji łańcuchowych o charakterze międzynarodowym na podstawie następującego przykładu:

Polska spółka sprzedaje towar na rzecz macedońskiego kontrahenta, który następnie odsprzeda zakupione produkty swoim bułgarskim bądź albańskim klientom. W transakcji uczestniczyć będą trzy podmioty, przy czym towar przemieszczany będzie odpowiednio z Polski do Bułgarii albo z Polski do Albanii, bezpośrednio od pierwszego do ostatniego w łańcuchu uczestnika. Transport towarów w zależności od okoliczności organizowany będzie albo przez polskiego sprzedawcę na warunkach FCA według Incoterms 2020 albo przez końcowego nabywcę.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP