Wyłudzonej dostawy towarów nie da się opodatkować VAT

Skoro do wydania towaru doszło na skutek oszustwa, to nie było przeniesienia prawa do rozporządzania nim jak właściciel, bo dysponował nim niezidentyfikowany podmiot, który wszedł w jego posiadanie w warunkach wskazujących na popełnienie przestępstwa.

Publikacja: 25.10.2023 02:15

Wyłudzonej dostawy towarów nie da się opodatkować VAT

Foto: Adobe Stock

Spór w sprawie dotyczył oceny podatkowych skutków kradzieży. We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że prowadzi działalność w zakresie oferowania nowoczesnych technologii pakowania, opartych na wysokiej jakości materiałach. W jej ramach otrzymała m.in. dwa zamówienia na cztery dostawy towarów od firmy z Belgii. Co prawda było to kontrahent, z którym spółka nie była do tej pory w żadnych stosunkach gospodarczych. Jednak podatniczka tłumaczyła, że zamówienie i jego warunki płatności, rodzaj i ilość towaru, warunki transportu, termin realizacji zostały podpisane przez osobę, która figuruje w rejestrze handlowym w Belgii jako uprawniona do reprezentacji. Spółka otrzymała również sprawozdanie finansowe kontrahenta, wyciąg z rejestru handlowego zawierające podpisy i pieczęcie identyczne jak na zamówieniach.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP