Tadeusz Mazowiecki. Hamlet w półbutach

Równoległa lektura dwóch biografii Tadeusza Mazowieckiego potwierdza, że spory o III RP są chyba nierozstrzygalne. Przedmiotem kontrowersji są tu bowiem nie tyle fakty, ile założenia poznawcze czy – jak mógłby powiedzieć ktoś nieżyczliwy – dogmaty.

Aktualizacja: 31.07.2015 20:52 Publikacja: 31.07.2015 02:00

Tadeusz Mazowiecki

Tadeusz Mazowiecki

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

Historia życia jednego człowieka spisana przez dwóch autorów to jakby odwrotność znacznie bardziej znanego w historiografii gatunku: zestawienia biografii dwóch osób bliskich za sprawą urodzenia, roli odegranej w dziejach, poglądów. „Żywoty równoległe" spisują historycy od czasów Plutarcha po Alana Bullocka, dziejopisa Hitlera i Stalina.

Jednoczesnego pojawienia się dwóch lub więcej biografii jednej osoby nie sposób zaplanować: jest to pochodna zmieniających się zainteresowań publicznych, koniunktury politycznej, ciekawości autorów, czasem – pojawiających się nowych źródeł. W krajach najpotężniejszych intelektualnie nierzadka jest zresztą sytuacja, w której w obrębie każdego pokolenia, a w jego obrębie każdej formacji ideowej, podejmowana jest próba opisania najważniejszych postaci, trochę na tej zasadzie, na jakiej co kilkadziesiąt lat, wraz z ewolucją języka, dokonywane są nowe przekłady Szekspira.

Liczba biografii Churchilla sięga 600, nadal, nie tylko w wersjach popularyzatorskich, podsumowywane są dokonania Cezara, Elżbiety I, Fryderyka I Barbarossy czy Napoleona; nawet w Polsce dorobiliśmy się kilkunastu żywotów Józefa Piłsudskiego, kilkudziesięciu – Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Pozostało 94% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Emilka pierwsza rzuciła granat
Plus Minus
„Banel i Adama”: Świat daleki czy bliski
Plus Minus
Piotr Zaremba: Kamienica w opałach
Plus Minus
Marcin Święcicki: Leszku, zgódź się
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Plus Minus
Chwila przerwy od rozpadającego się świata