Rozliczenie nadgodzin zaczyna się od przekroczeń dobowych

Dokonując kwalifikacji na nadgodziny dobowe i średniotygodniowe należy zacząć od wyznaczenia przekroczeń na dobę. Reszta to nadgodziny wynikające z przekroczenia średniotygodniowego.

Publikacja: 07.12.2023 02:00

Rozliczenie nadgodzin zaczyna się od przekroczeń dobowych

Foto: Adobe Stock

- Pracownicy pracują w miesięcznych okresach rozliczeniowych czasu pracy w systemie równoważnym w dniach poniedziałek – piątek. Praca planowana jest zwykle pomiędzy 6 a 12 godzin, pracownik ma dodatkowe dni wolne. Na listopad zaplanowano 18 dni pracy i 162 godziny. Pracownik przepracował łącznie 168 godzin. Jak ustalić tutaj przekroczenia dobowe i średniotygodniowe? – pyta czytelniczka.

Przede wszystkim już na etapie planowania pracy zaplanowano dwie godziny przekroczenia, czyli faktycznie dwie godziny nadliczbowe. Przy podziale na nadgodziny dobowe i średniotygodniowe należy zacząć od wyznaczenia przekroczeń dobowych (praca ponad 8-godzinną normę dobową lub ponad wynikający z harmonogramu przedłużony dobowy wymiar czasu pracy), a te przekroczenia, które zostaną, należy zakwalifikować jako nadgodziny dobowe.

Pozostało 81% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego