"Świątynia - wojownik". Rosjanie zbudują cerkiew ku czci "operacji specjalnej"

W Rosji pojawi się kolejna świątynia gloryfikująca armię rosyjską i nawiązująca do wojny z Ukrainą. Militaryzacja rosyjskiego prawosławia postępuje.

Publikacja: 03.04.2024 16:07

Patriarcha Cyryl I

Patriarcha Cyryl I

Foto: patriarchia.ru

Miasto Puszkin (niegdyś Carskie Sioło) jest częścią rejonu puszkińskiego Petersburga. Miejscowe duchowieństwo Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (znajduje się tam Sobór Sofijski) postanowiło zbudować świątynię ku czci „uczestników specjalnej operacji wojskowej”. Tak w Rosji oficjalnie określają trwającą od ponad dwóch lat agresję nad Dnieprem.

Kościół ma gloryfikować rosyjskich żołnierzy. Wybrano nawet odpowiednią nazwę – „świątynia — wojownik”.

Kościół i aleja upamiętnią agresję wobec Ukrainy 

Popularny petersburski portal Fontanka podaje, że świątynia ma powstać na działce, którą miasto przekazało lokalnej prawosławnej parafii „w celach zagospodarowania”. Nowa cerkiew będzie miała 30 metrów wysokości i ma zmieścić 500 ludzi.

Czytaj więcej

Tomasz P. Terlikowski: „Święta wojna” o „przestrzeń Świętej Rusi”. Dlaczego Kościół nie potępia Cyryla?

W sieci pojawiły się już odpowiednie grafiki przedstawiające projekt nowej świątyni oraz plan zagospodarowania terenu. Z informacji tych wynika, że wokół cerkwi zostanie zbudowana aleja poświęcona „wojownikom, uczestniczącym w specjalnej operacji”. Co ciekawe, będzie ją budowała parafia Sofijskiego Soboru. Świątynia ta została postawiona w drugiej połowie XVIII wieku i przez wiele lat była związana z wojskiem, gdyż upamiętnia sukcesy armii rosyjskiej w wojnach z Turcją. Przed rewolucją bolszewicką sobór należał jeszcze do carskiego resortu obrony.

Resort obrony ma własną katedrę pod Moskwą

To nie pierwsza świątynia, która powstaje ku czci wojskowych za rządów Władimira Putina. W 2020 roku w miejscowości Kubinka w obwodzie moskiewskim na terenie należącego do resortu obrony miejskiego parku „Patriota” uroczyście otwarto główną katedrę rosyjskich sił zbrojnych.

Świątynia ma aż 95 metrów wysokości i jest w stanie zmieścić nawet 6 tys. ludzi. Jedną z mozaik wewnątrz poświęcono „zjednoczeniu z Krymem”. Oprócz „zielonych ludzików” przedstawia duchownych i trzymających rosyjskie flagi mieszkańców okupowanego półwyspu. „Z Rosją na wieki” – brzmi napis na mozaice.

Czytaj więcej

Afera w rosyjskiej cerkwi. Nie wszyscy duchowni popierają wojnę

Na początku mozaika przestawiała też Wladimira Putina, szefa resortu obrony Siergieja Szojgu, szefa MSZ Siergieja Ławrowa i innych rosyjskich przedstawicieli władz. Ale po burzliwej dyskusji w mediach rosyjskich Kreml postanowił to zmienić i wizerunki polityków z mozaiki usunięto.

Patriarcha Cyryl I: specjalna operacja wojskowa jest świętą wojną

Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego patriarcha Cyryl I od początku popiera agresję Putina wobec Ukrainy. – Z punktu widzenia duchowo-moralnego specjalna operacja wojenna jest świętą wojną – dokument o takiej treści przyjął ostatnio Rosyjski Kościół Prawosławny. Ma być drogowskazem dla przedstawicieli władz.

– Specjalna operacja wojskowa jest nowym etapem narodowo-wyzwoleńczej walki narodu rosyjskiego ze zbrodniczym kijowskim reżimem i stojącym za nim Zachodem […] Naród rosyjski z bronią w ręku walczy o swoje życie, wolność, państwowość, ale też cywilizacyjną, religijną, narodową i kulturalną tożsamość oraz prawo do życia na własnej ziemi w granicach jednego państwa rosyjskiego – czytamy w tekście, którego treść opublikował niedawno Rosyjski Kościół Prawosławny.

Kościół
Zaskakująca decyzja papieża Franciszka. Będzie miała wpływ na przyszłość Kościoła
Materiał Promocyjny
Firmy same narażają się na cyberataki
Kościół
Papież w Belgii: Kościół musi prosić o przebaczenie za nadużycia wobec nieletnich
Kościół
Papież Franciszek przechodzi grypę. Odwołał zaplanowane spotkania
Kościół
Watykan podjął decyzję w sprawie objawień w Medziugorie
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Kościół
Połowa mieszkańców kraju przybyła na mszę papieża Franciszka w Timorze Wschodnim