Uruchomienie instalacji fotowoltaicznej w przedsiębiorstwie, a obowiązki akcyzowe i koncesyjne

Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na zabezpieczenie dostaw energii na wypadek przerw w dostawie oraz w związku z niepewną sytuacją na rynku energetycznym.

Publikacja: 12.03.2024 13:26

Uruchomienie instalacji fotowoltaicznej w przedsiębiorstwie, a obowiązki akcyzowe i koncesyjne

Foto: Adobe Stock

Jednym z rozwiązań jest wytwarzanie energii elektrycznej na własne potrzeby w ramach instalacji fotowoltaicznych. Nie wszyscy jednak pamiętają, że korzystanie z takiego źródła wytwarzania energii może wiązać się z powstaniem określonych skutków na gruncie podatku akcyzowego, prawa energetycznego oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Opodatkowanie wyprodukowanej energii elektrycznej akcyzą

Jak wynika z ustawy o podatku akcyzowym, w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest m.in.:

  • sprzedaż energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju, w tym przez podmiot nieposiadający koncesji na wytwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, który wyprodukował tę energię;
  • zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający ww. koncesję;
  • zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, który wyprodukował tę energię.

Zasadą jest zatem opodatkowanie energii elektrycznej akcyzą, która została wyprodukowana i zużyta na własne potrzeby. Jeśli zatem przedsiębiorca zamierza produkować energię elektryczną w instalacji fotowoltaicznej powinien rozważyć, czy nie ciążą na nim obowiązki akcyzowe, w szczególności:

  • rejestracja w CRPA (Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych),
  • prowadzenie ewidencji akcyzowej,
  • składanie deklaracji miesięcznych i rozliczanie akcyzy.

Czytaj więcej

Nowe przepisy uderzą w fotowoltaikę? Resort odpowiada

W określonych sytuacjach energia elektryczna może korzystać jednak ze zwolnienia. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego zwalnia się od akcyzy m.in.  zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW przez podmiot, który zużywa tę energię.

Kluczowa w tym zakresie pozostaje więc moc generatorów (w tym instalacji fotowoltaicznych) produkujących energię elektryczną. Jeżeli przekracza ona 1 MW - przedsiębiorca nie będzie podlegał zwolnieniu z podatku akcyzowego na tej podstawie i będzie musiał wypełniać powołane wyżej obowiązki.

W praktyce należy pamiętać o tym, że wskazaną moc generatorów należy obliczać jako sumę wszystkich urządzeń działających w przedsiębiorstwie (w tym tych, które nie produkują energii w sposób systematyczny, np. generatory prądotwórcze). Choć również tutaj zdarzają się wyjątki, np. uruchomienia testowe generatorów.

Koncesja lub wpis do odpowiedniego rejestru

Uzyskania koncesji wymaga wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii, z wyłączeniem wytwarzania energii:

·       w źródłach o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 MW – niezaliczanej do instalacji odnawialnego źródła energii lub do jednostek kogeneracji,

·       w mikroinstalacji,

·       w małej instalacji.

Co do zasady zatem wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej wymaga uzyskania koncesji (jest to bowiem instalacja odnawialnego źródła energii, do której próg wyłączeniowy 50 MW nie znajduje zastosowania).

W każdym wypadku należy jednak dokładnie zweryfikować, czy przedsiębiorca w rzeczywistości prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji energii elektrycznej. Odpowiedź na to pytanie nie zawsze będzie oczywista - w szczególności, gdy przedsiębiorca wykorzystuje wyprodukowaną energię elektryczną w całości na własne potrzeby.

Niezależnie od powyższego z uzyskania koncesji zwolnieni będą przedsiębiorcy, których instalacja fotowoltaiczna zalicza się do małych instalacji (instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 50 kW i nie większej niż 1 MW) lub mikroinstalacji (instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW).

W odniesieniu do małej instalacji (na podstawie ustawy o odnawialnych źródłach energii) powstaje jednak obowiązek uzyskania odpowiedniego wpisu do rejestru wytwórców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji (co pociąga za sobą szereg innych obowiązków, w tym sprawozdawczych). I tutaj również mogą pojawić się wątpliwości w zakresie tego, czy przedsiębiorca produkujący energię elektryczną w małej instalacji w całości na własne potrzeby – prowadzi działalność gospodarczą wymagającą wpisu w odpowiednim rejestrze.

Każdy przypadek, zarówno w zakresie obowiązków koncesyjnych, jak również uzyskania wpisu do odpowiednich rejestrów należy zbadać indywidualnie i podjąć odpowiednią decyzję. Należy przy tym pamiętać, że obowiązki akcyzowe nie są bezpośrednio związane z obowiązkami koncesyjnymi. W praktyce może dochodzić do sytuacji, w których przedsiębiorca będzie podatnikiem akcyzy od wyprodukowanej energii elektrycznej, a jednocześnie nie będą ciążyły na nim obowiązki koncesyjne.

Szymon Chyra, Tax manager oraz Elżbieta Kawala, associate w Kancelarii Andersen w Polsce.

Jednym z rozwiązań jest wytwarzanie energii elektrycznej na własne potrzeby w ramach instalacji fotowoltaicznych. Nie wszyscy jednak pamiętają, że korzystanie z takiego źródła wytwarzania energii może wiązać się z powstaniem określonych skutków na gruncie podatku akcyzowego, prawa energetycznego oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Opodatkowanie wyprodukowanej energii elektrycznej akcyzą

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP