Ocena funduszu Aviva Investors Obligacji. Rating wydany przez firmę Analizy Online

Aviva Investors Obligacji to fundusz dobrze wpisujący się w potrzeby klientów chcących inwestować w obligacje skarbowe bez jednoczesnego inwestowania w papiery dłużne przedsiębiorstw.

Publikacja: 06.05.2015 22:00

Fundusz Aviva Investors Obligacji dostał od firmy Analizy Online ocenę ratingową na poziomie trzech

Fundusz Aviva Investors Obligacji dostał od firmy Analizy Online ocenę ratingową na poziomie trzech gwiazdek.

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz

Chodzi o to, że fundusze obligacji z reguły mają w swoich portfelach zarówno papiery skarbowe, jak i korporacyjne. Takich, które koncentrują się wyłącznie na papierach rządowych, jest niewiele.

Ryzyko związane z potencjalną niewypłacalnością emitenta jest zatem w Aviva Investors Obligacji marginalne. O wynikach decyduje umiejętny wybór papierów skarbowych z odpowiednim (zgodnym z przewidywaną sytuacją rynkową) terminem wykupu. Od czasu gdy towarzystwo Aviva Investors wzbogaciło swoją ofertę o Aviva Investors Obligacji Dynamiczny, fundusz Aviva Investors Obligacji stał się bardziej konserwatywny. Dla tych klientów, którzy są skłonni podejmować większe ryzyko, przeznaczony jest nowy fundusz lokujący środki również na rynkach zagranicznych. Aviva Investors Obligacji charakteryzuje się więc zwiększonym stopniem bezpieczeństwa, ale to – jak dotąd – niekorzystnie odbija się na stopach zwrotu. W rezultacie wskaźnik IR, opisujący relację zysku do ryzyka, wyraźnie się obniżył; jeszcze w 2012 r. na podstawie tego wskaźnika fundusz uznawany był za zarządzany bardzo efektywnie. Ubiegłoroczny wynik Aviva Investors Obligacji, w wysokości 6 proc., okazał się słabszy od średniego w grupie aż o 1,2 pkt proc. Skrócenie średniego terminu wykupu papierów (w minionym roku do ok. trzech – trzech i pół roku) nie pozwoliło na lepsze wykorzystanie hossy na tym rynku. A jeszcze w 2012 r. (również był dobry dla rynku papierów dłużnych) zarządzającym nie tylko udało się wyprzedzić większość konkurencji, ale też zarobić więcej, niż wzrósł wskaźnik IROS mierzący koniunkturę na rynku polskich obligacji Skarbu Państwa.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Ekonomia
Witold M. Orłowski: Słodkie kłamstewka
Ekonomia
Spadkobierca może nic nie dostać
Ekonomia
Jan Cipiur: Sztuczna inteligencja ustali ceny
Ekonomia
Polskie sieci mają już dosyć wojny cenowej między Lidlem i Biedronką
Ekonomia
Pierwsi nowi prezesi spółek mogą pojawić się szybko
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił