Sieci komórkowe pod presją inflacji. Jakie usługi sprzedają się najlepiej?

Pakiety telefon i światłowód, mobilny internet bez ograniczeń czy smartfon na raty – takie oferty sprzedają się dziś najlepiej.

Publikacja: 11.08.2023 03:00

W pierwszym półroczu 2023 roku największe grupy telekomunikacyjne w Polsce notują zwyżki przychodów

W pierwszym półroczu 2023 roku największe grupy telekomunikacyjne w Polsce notują zwyżki przychodów

Foto: Adobe Stock

W pierwszym półroczu 2023 roku największe grupy telekomunikacyjne w Polsce notują zwyżki przychodów o około 6 proc. Ich rentowność, za sprawą wyższych kosztów pracy i energii, jest jednak pod presją. W bazach użytkowników ubywa również imigrantów.

Znika efekt wojny

O 353 tys., do 12,46 mln, urosła przez rok do końca czerwca 2023 r. liczba kart SIM aktywnych w sieci T-Mobile Polska (Grupa Deutsche Telekom). Powiększyła się tym samym kolejny raz o około 3 proc., mimo że w tym roku sektor telekomunikacyjny obserwuje spadki liczby użytkowników telefonów na karty. To grono w 2022 r. powiększyło się o uchodźców z Ukrainy, którym po przekroczeniu granicy telekomy oferowały darmowe startery. Nie wszystkie są aktywnie wykorzystywane i w ostatnich kwartałach operatorzy stopniowo je wyłączają.

W Orange Polska widoczne było to już w ubiegłym roku, a w minionym kwartale efekt ten odbił się na statystykach T-Mobile. W segmencie pre-paid telekom odnotował w kwartale ubytek o 117 tys. kart.

Czytaj więcej

Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden

Wyłączenie kart pre-paid ma pozytywny wpływ na średni rachunek w miesiącu od statystycznego użytkownika (ARPU lub ARPO). Widać to na przykładzie Orange Polska, gdzie ARPO z telefonu na kartę wynosiło w II kw. 13,9 zł, o 11 proc. więcej niż przed rokiem. W T-Mobile jest na to raczej za wcześnie. Liczba kart pre-paid w sieci tego operatora jest nadal wyższa niż rok temu.

Duży wzrost liczby kart SIM w T-Mobile nie jest standardem na nasyconym rynku. Orange Polska w skali roku zanotował spadek o 380 tys. „Rzeczpospolita” zapytała zatem T-Mobile, jak to robi i na ile zwyżki, które notuje, wynikają na przykład z coraz większej popularności kart SIM wkładanych do różnych urządzeń (tzw. karty M2M). Telekom nie zdradza jednak konkretnych danych. Według niego liczba kart rośnie organicznie, ponieważ na usługi T-Mobile decydują się częściej zarówno klienci indywidualni, jak i firmowi.

Dużym sukcesem wg przedstawicieli firmy okazała się usługa bezprzewodowego dostępu do internetu. Przybywa też osób, które kupują usługi w pakietach. Sprzedaż światłowodu w II kw. miała być większa o 22 proc. niż rok temu. Co to oznacza dokładniej – nie zdradzono.

Czytaj więcej

Aukcja 5G: trzy wstępne oferty złożone. Wiemy czyje

Biznes rośnie powoli

Choć liczba kart SIM nie wszystkim rośnie, to pierwsze półrocze przyniosło grupom telekomunikacyjnym wyższe przychody niż rok temu. W T-Mobile są one – według naszych szacunków – wyższe o 6,4 proc. niż przed rokiem. W Orange Polska, którego biznes jest dwukrotnie większy niż konkurenta, m.in. za sprawą posiadania sieci przewodowej, wzrost ten wyniósł 6,3 proc. Julien Ducarroz, prezes Orange Polska, nie kryje, że zwyżki firma notuje m.in. dzięki podwyżkom cen abonamentów.

T-Mobile mówi, że klienci wybierają bogatsze, droższe pakiety, ale nie zdradza, ile średnio płacą. – Obserwujemy, że klienci coraz częściej decydują się na wybór wyższych i nielimitowanych taryf i pakietów oferujących większe możliwości – podaje biuro prasowe.

Czytaj więcej

Orange zarobił więcej dzięki smartfonom i nieruchomościom

Inflacyjne klauzule

Telekomy liczą, że ich przychody będą rosły także za sprawą podwyżek w trakcie trwania umów. Temu służą tzw. klauzule inflacyjne wprowadzane w umowach z nowymi klientami od ubiegłego roku.

– Wysoka inflacja ma bardzo poważny wpływ na koszty działania telekomów i sprawia, że dostarczenie klientom usług w cenach aktualnych jeszcze kilka miesięcy wcześniej może przestać być możliwe. Uważamy, że w takiej sytuacji zmiana warunków umowy w oparciu o wysokość obiektywnie określanego przez GUS wskaźnika CPI powinna być możliwa. Oczywiście tylko, jeżeli taka zmiana działa w obu kierunkach i w przypadku braku zgody klient może taką umowę wypowiedzieć – zapewnia T-Mobile.

Orange zaczął stosowanie klauzul od niewielkiego grona klientów.

Czytaj więcej

Mniejsi operatorzy też podniosą ceny za internet

Dodatnio na wyniki telekomów wpływa sprzedaż smartfonów. W T-Mobile widoczne było to szczególnie w I kwartale br. W II kwartale wzrost nie jest już tak imponujący. T-Mobile zapewnia jednak, że zainteresowanie smartfonem od operatora rośnie, bo nie ma już tylu co kiedyś ofert ratalnych.

Inflacja, szczególnie wzrost cen energii, odbija się na rentowności operatorów. Marże zarówno T-Mobile, jak i Orange Polska lekko się obniżyły. T-Mobile w II kw. zarobił więcej niż w I kw. za sprawą umów na dostawy zielonej energii. Rok do roku poprawa wyniku EBITDAaL była nieznaczna (o 0,2 proc.).

Częstotliwości
Aukcja 5G pozwoli na nowe usługi

Operatorzy telekomunikacyjni w Polsce oferują już usługi w sieci 5G, ale nowe otwarcie na tym polu ma im umożliwić trwająca aukcja częstotliwości z zakresu 3,6 GHz.
8 sierpnia Urząd Komunikacji Elektronicznej zakończył przyjmowanie wstępnych ofert w aukcji pasma 3,6 GHz, zwanej potocznie aukcją 5G. Oferty złożyły wszystkie cztery duże sieci komórkowe: Play, Plus, Orange i T-Mobile Polska. Rozdysponowanie między nich częstotliwości ma przynieść budżetowi państwa około 2 mld zł, a być może więcej. Różnicę odczują także użytkownicy mobilnej transmisji danych, którzy będą mieli docelowo do dyspozycji więcej miejsca w postaci „internetowych autostrad”. Telekomy zaś będą mogły zaoferować nowe usługi dużym firmom. Część z nich już dziś testuje tzw. prywatne sieci w testowo udostępnionym paśmie.
Na razie nie wiadomo, kiedy zakończy się aukcja. Być może będzie to jeszcze przed wyborami parlamentarnymi. Operatorów czeka weryfikacja ofert, a następnie szkolenie z obsługi systemu aukcyjnego.

W pierwszym półroczu 2023 roku największe grupy telekomunikacyjne w Polsce notują zwyżki przychodów o około 6 proc. Ich rentowność, za sprawą wyższych kosztów pracy i energii, jest jednak pod presją. W bazach użytkowników ubywa również imigrantów.

Znika efekt wojny

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Krzysztof Gawkowski: Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym
Biznes
Alphabet wypłaci pierwszą w historii firmy dywidendę
Biznes
Wielkie firmy zawierają sojusz kaucyjny. Wnioski do KE i UOKiK
Biznes
KGHM zaktualizuje strategię i planowane inwestycje
Biznes
Rośnie znaczenie dobrostanu pracownika