Powietrze, ścieki i odpady to nasze słabości. KE krytykuje Polskę

Komisja Europejska jest zaniepokojona stanem środowiska naturalnego w UE. Polska powinna poprawić oczyszczanie ścieków, przyspieszyć wymianę przestarzałych kotłów na paliwo stałe oraz transportu na bardziej zielony.

Publikacja: 09.09.2022 03:00

Niestety nadal polskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych w Europie

Niestety nadal polskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych w Europie

Foto: Maciej Bledowski / shutterstock

Polska jest w ogonie UE, jeśli chodzi o wdrażanie unijnych przepisów środowiskowych. Otwartych jest obecnie 19 postępowań o naruszenie prawa unijnego. Gorzej lub podobnie w tym zestawieniu wypadają tylko Hiszpania (22 postępowania) i Grecja (19 postępowań). Nie jest jednak tak, że Polska na tle innych wypada wyjątkowo źle. Generalnie Bruksela ma zastrzeżenia do tego, jak państwa UE dbają o środowisko, co pokazuje przedstawiony w czwartek w Brukseli doroczny przegląd wdrażania unijnej polityki środowiskowej. – Chociaż od czasu poprzedniego przeglądu odnotowano postępy w niektórych obszarach, jestem zaniepokojony faktem, że na innych polach luka we wdrażaniu wciąż się pogłębia, co sprawia, że jesteśmy bardziej narażeni na zanieczyszczenie środowiska i związane z nim zagrożenia – powiedział Virginijus Sinkevičius, komisarz UE ds. środowiska.

Pozostało 83% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Biznes
Jest nowa szefowa PARP. "Agencja trafia w najlepsze ręce"
Biznes
USA chcą złagodzenia ograniczeń dotyczących marihuany
Biznes
Wielka Brytania wreszcie ma pierwszego „muzycznego miliardera"
Biznes
Lada dzień do Poczty Polskiej wpłynie wielki przelew. Uratuje molocha?
Biznes
Warto mieć zielone miasto