Andrzej Sławiński

Andrzej Sławiński

Profesor ekonomii, wykładowca w Szkole Głównej Handlowej.

W latach 2004-2010 był członkiem Rady Polityki Pieniężnej, później kierował Instytutem Ekonomicznym NBP. W pracy naukowej zajmuje się polityką pieniężną oraz rynkami finansowymi.

Andrzej Sławiński: Czy Bidenomics wystarczy, by wygrać wybory

Ważnym elementem Bidenomics jest także powrót do polityki antymonopolowej. Jej porzucenie było jednym z największych grzechów neoliberalnej rewolucji.

Andrzej Sławiński: Internacjonalizacja chińskiego juana. Bariera deficytu demokracji

Jeśli nie nastąpi demokratyzacja Chin, to czy banki centralne będą chciały utrzymywać dużą część swoich rezerw walutowych w obligacjach kraju bez niezależnych sądów?

Andrzej Sławiński: Niemcy – cień Weimaru

Gospodarka niemiecka jest dzisiaj w sytuacji nieporównanie lepszej niż w latach 30. Trudno jednak uciec przed obawą, że dążenie do równoważenia budżetu sprzyja popularności AfD.

Andrzej Sławiński: Dolaryzacja w Argentynie. Stabilizacja na skróty

Argentyna ma niewykorzystaną szansę na sukces. Tkwi ona w tym, że tamtejsi populiści, w przeciwieństwie do populistów w naszym regionie, nie starali się zdemontować demokracji.

Ile kosztuje Polaków inflacja? Najostrożniejsze wyliczenia porażają

Najostrożniej licząc, podatek inflacyjny wyniósł w Polsce w 2022 roku co najmniej 150 miliardów złotych.

Z euro szybciej dogonimy niemiecką gospodarkę

Większość ekonomistów uważa, że przystąpienie do strefy euro przyniosłoby Polsce korzyści ekonomiczne i polityczne, o ile potrafilibyśmy je wykorzystać. Dlatego warto wyznaczyć datę, choć niekoniecznie musimy się bardzo spieszyć.

Stanisław Kluza, Andrzej Sławiński: Inflacyjne perpetuum mobile

Nielicząca się z możliwościami gospodarki polityka fiskalna może z czasem doprowadzić do sprzężenia zwrotnego pomiędzy chronicznie podwyższoną inflacją i wywołanym nią ogólnym spadkiem skłonności do oszczędzania.

Andrzej Sławiński: Gospodarczy cud mniemamy

W roku 2018 Viktor Orbán ogłosił, że na Węgrzech trwa cud gospodarczy. Problem z takimi stwierdzeniami polega na tym, że w przypadku gospodarki lepiej darować sobie opowieści o cudach.

Andrzej Sławiński: Unia Europejska to nasz złoty róg

Gdy liczymy same tylko pieniądze, które płyną z Unii Europejskiej, umyka to, co jest najważniejsze – pisze profesor Katedry Ekonomii Ilościowej SGH.

Andrzej Sławiński: Archaiczny świat narodowych egoizmów

Chcąc skutecznie powstrzymywać przyszłe pandemie i zahamować rosnącą emisję CO2, trzeba udzielać znacznie większej niż dotąd pomocy państwom mało zamożnym.