Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
|
 • Warszawa
 • Białystok
 • Bydgoszcz
 • Gdańsk
 • Kalisz
 • Katowice
 • Kielce
 • Kraków
 • Lublin
 • Łódź
 • Olsztyn
 • Opole
 • Poznań
 • Rzeszów
 • Szczecin
 • Toruń
 • Wrocław
 • Zielona Góra
Tutaj jesteś: rp.pl » Wiadomości » Plus Minus

Plus Minus

Cyklop w fularze

Wojciech Stanisławski 05-04-2013, ostatnia aktualizacja 05-04-2013 19:00
Wojciech Stanisławski
Wojciech Stanisławski
źródło: Fotorzepa
autor: Ryszard Waniek

Nikołaj Ostrowski był tak w każdym calu zgodny z wzorcami stalinowskiego heroizmu, że sceptycy z czasem zaczęli wątpić w jego istnienie, podobnie jak w szeregowca Matrosowa, lot Gagarina i mrozoodporną pszenicę Łysenki. Owszem, w zachowanych rękopisach „Jak hartowała się stal" doliczono się 19 różnych stylów pisma – tylu redaktorów przetwarzało w książkę litery, stawiane po omacku przez niewidomego półanalfabetę. Ale Ostrowski był, był na pewno – jak akyn Dżambuł Dżabajew, jak Demian Biedny, jak dziesiątki „twórców ludowych", których biografie ostrugano z kiły, chłopięcej służby w cerkwi, ojca kułaka, po czym wciśnięto obsadkę między z trudem zginające się palce i powiedziano: „piszcie".

I pisał, jakby to był dłuższy „Życiorys", przedłożony komisji werbunkowej dywizji Budionnego, z którą w 1920 roku, nastoletni, popędził pod Lwów – czy „oddziałów specjalnych" CziON, z którymi w rok później tłumił powstanie na Tambowszczyźnie. Pawka Korczagin to nie żadna tam Emma, żona prowincjonalnego lekarza, sublimacja lęków, pragnień i marzeń autora. To nie id, lecz alter ego Ostrowskiego: ta sama błotnista wioska ukraińska, nędza, praca posługacza, to samo niespełnienie i zawiść, widoczne na kartkach książki i w skrzywieniu wąskich, płaczliwych ust. Ta sama nienawiść: jedyne fragmenty, kiedy ożywa tektura stron, to obrzydzenie, wylewane na miejscowy dworek, konie, piękną pannę, i szerzej, na petlurowców, białopolaków, biurokratów, dyplomatów, burżujów i trockistów świata całego. Jakby świeże bryzgi lawy czy – nie jest to porównanie całkiem chybione, zważywszy że Czernobyl leży raptem o 300 wiorst od rodzinnej wsi pisarza Wilia pod Równem – świeże plomby betonu na sarkofagu wypełnionym wrzącym ołowiem.

Rzadka choroba – zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – sprawiła, że zwapnienia unieruchamiały kolejne kręgi. Jak napisał z morderczą ironią pewien eseista – „podobnie jak jego dzieło, sam Ostrowski już za życia zamieniał się w pomnik".  Do łóżka sparaliżowanego geniusza ciągnęły deputacje dokerów, stachanowców, baletnic Bolszowo Tieatra i odwiedzający akurat Moskwę André Gide. Przekłady na wszystkie języki świata, inscenizacje, poematy symfoniczne, balet i dwie opery. Nakłady? W miliony. W Polsce i tak przeszło bokiem: po 1956 roku ukazało się zaledwie pięć wydań, więdnących dziś w powiatowych bibliotekach publicznych. Ale gdzie indziej?

A teraz – cisza. Nawet Instytut Pedagogiczny w Winnicy w 1998 roku zrezygnował z patrona. Nadal czynne jest muzeum pisarza w Moskwie – i drugie w Soczi, w domu, który w grudniu 1935 roku podarowało pisarzowi hojne państwo robotników i chłopów. Niezrównany Piotr Weil, myszkując po martwych, zakurzonych, otwieranych współcześnie raz na tydzień pokojach tej drugiej placówki odkrył rzecz niezwykłą: w biblioteczce, obok tuzinów krasnych tomów, znalazło się jedyne w ZSRS, opatrzone wstępem-szczepionką Łunaczarskiego wydanie „W poszukiwaniu straconego czasu".

Marginesy pierwszych trzech tomów znaczą wykrzykniki, podkreślenia, faliste linie: zachwyt śpiewany grafitem. Kusi obraz nieszczęśnika, któremu los nie oszczędził żadnego upokorzenia: przeczytał frazę w rodzaju „Przyciskałem czule twarz do pulchnych policzków poduszki, które, pełne i świeże, są niby policzki naszego dzieciństwa" i dalej musiał dzień w dzień znosić hołdy, jakie dojarki, krytycy i kirgiscy pasterze składali jego topornym, pozbawionym wszelkiej urody zdaniom. Ale to scena zbyt piękna, by była prawdziwa: Nikołaj, sam przecież niewidomy, do ostatnich dni życia kazał sobie czytywać „Prawdę", chłonąc tyrady Andrieja Wyszyńskiego przeciw bucharinowcom, faszystowskim pomiotom psa i świni.

Stokroć bardziej prawdopodobne, że po Prousta sięgnęła jedna z muzealniczek, kradnąca kwadrans między wycieczką pionierów z Arteku i delegacji z Mołdawii. Uwiedziona, zdrajczyni, kapłanka obcych bogów – biedna Hypatia, zdradzona któregoś dnia przez żółty ołówek, który wyślizgnął się z fałdów szarej spódnicy.

Plus Minus
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Sonda: Konflikt ukraiński a Polska?

Czy konsekwencje sytuacji na Ukrainie mogą spowolnić tempo wzrostu gospodarczego Polski?

  E-booki "Rzeczpospolitej"

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Poradnik prawny dla przyszłych emerytów
  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
  Testamenty, spadki, darowizny

  Testamenty, spadki, darowizny

  Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  Brak kategorii do wyświetlenia.
  Tu nas znajdziesz: DO GÓRY
  Zamknij

  Przeczytaj też: >>

  Rany serdeczne

  Pojawiające się 
i znikające 
zranienia, piętna, 
ślady gwoździ... Stygmaty to jedna z tych kwestii, które 
nie dają spokoju nawet bardzo sceptycznie nastawionym badaczom. >>
  common