E-sąd ma znać PESEL

aktualizacja: 23.03.2013, 08:00
W ciągu trzech lat do e-sądu wpłynęło ponad 5 mln pozwów.
W ciągu trzech lat do e-sądu wpłynęło ponad 5 mln pozwów.
Foto: www.sxc.hu

?Pomyłki sądowe w sprawach cywilnych mają być ograniczone.

REDAKCJA POLECA
07.05.2015
Błąd w egzekucji: komornicy odzyskują pieniądze od adwokata
kariera
Wulgaryzmy w pracy niedopuszczalne, chociaż powszechne
Zgodnie z przyjętą w piątek nowelą kodeksu postępowania cywilnego e-sąd, do którego w ciągu trzech lat wpłynęło ponad 5 mln pozwów (tzw. upominawczych, a więc opartych na rachunkach, fakturach), będzie się zajmował tylko długami, które stały się wymagalne w ostatnich trzech latach. Wyeliminuje to z tej procedury 17 proc. spraw starszych.

Druga istota zmiana (dotyczy nie tylko e-sądu) polega na tym, że komornik będzie zobowiązany do zawieszenia egzekucji prowadzonej na podstawie nakazu zapłaty bądź wyroku zaocznego, jeśli dłużnik wykaże, że został doręczony pod niewłaściwy adres, co uniemożliwiło mu odwołanie się.
Po trzecie, wprowadza się wymóg wskazywania w pozwie nie tylko nazwiska (nazwy) i adresu pozwanego, ale także numeru PESEL lub NIP, a w wypadku firmy numeru KRS, z ewidencji lub NIP. Za niedopełnienie tego obowiązku stronie lub pełnomocnikowi grozić będzie grzywna.
To ostatnie rozwiązanie nie podoba się adwokatom. Rafał Dębowski, przewodniczący Komisji Informatyzacji Naczelnej Rady Adwokackiej, mówił, że podanie PESEL może być często niemożliwe i zmianę tę wprowadzono pochopnie.
Borys Budka, poseł sprawozdawca (PO), twierdzi, że nie powinno być z tym kłopotów, a minister Jarosław Gowin zadeklarował, iż są duże szanse, by opłata za uzyskanie PESEL spadła z 31 do 7 zł.
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE