Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

PO traci w sondażach

Fotorzepa, pn Piotr Nowak
Poparcie wyborców dla PO spada - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. To najgorszy wynik od ostatnich wyborów w 2011 r.
Z badania, przeprowadzonego między 31 stycznia a 6 lutego, wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się na poczštku lutego, na PO głosowałoby 25 proc. badanych - spadek o 6 punktów proc. wobec stycznia. To najgorszy wynik PO od ostatnich wyborów w 2011 r. zaznacza CBOS. Zaœ 24 proc. głosów dostałoby PiS  - wzrost o 2 punkty. 8 proc. ankietowanych chciało głosować na PSL - wzrost o 2 punkty proc., a 7 proc. na SLD - spadek o 1 punkt proc.; Ruch Palikota otrzymał 5 proc. poparcie - wzrost o jeden punkt proc. Od stycznia nie zmieniło się poparcie dla Solidarnej Polski - partii Zbigniewa Ziobry, na którš chciało głosować 3 proc. respondentów. Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego oraz Polska Jest Najważniejsza dostały po 2 proc. poparcia.
Podstawš wyliczeń były wskazania wszystkich tych, którzy zadeklarowali, że na pewno wezmš udział w wyborach. Chęć udziału w wyborach, gdyby odbywały się na poczštku lutego, zadeklarowało 58 proc. badanych; 15 proc. nie wiedziało, czy weŸmie w nich udział; 27 proc. zdecydowało, że nie będzie uczestniczyć w głosowaniu. Jak podkreœla CBOS, znaczšcy spadek poparcia dla PO przy jednoczesnym doganianiu jej notowań przez największš partię opozycyjnš (PiS) skłania do bliższego przyjrzenia się elektoratom tych ugrupowań. Według CBOS porównanie styczniowego i lutowego poparcia dla Platformy Obywatelskiej w poszczególnych grupach społeczno-demograficznych wskazuje, iż na poczštku lutego żółtš kartkę PO pokazali ci, którzy stanowiš podstawowš bazę wyborczš tej partii. Jak zaznaczono, największy spadek poparcia w stosunku do stycznia nastšpił wœród mieszkańców miast powyżej 500 tys. (spadek w stosunku do stycznia o 21 punktów proc.) i wœród osób z wyższym wykształceniem (w stosunku do stycznia spadek o 18 punktów). Bioršc pod uwagę deklarowane przez badanych poglšdy polityczne należy zauważyć, że PO w ostatnim miesišcu znaczšco straciła wœród wyborców o poglšdach centrowych i prawicowych (odpowiednio o 14 i 12 punktów procentowych), a nieznacznie zyskała (o 4 punkty) wœród osób identyfikujšcych się z lewicš - czytamy sondażu CBOS. Według Oœrodka zmiany poparcia dla PiS w poszczególnych grupach społeczno-demograficznych nie sš w tym okresie tak znaczšce jak w przypadku PO.  
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL