Dieta wegetariańska chroni serce

aktualizacja: 31.01.2013, 23:30
Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

Wyłączenie z jadłospisu mięsa obniża ryzyko wystąpienia poważnych chorób serca
aż o jedną trzecią

To wyniki najnowszych badań prowadzonych przez naukowców Uniwersytetu Oksfordzkiego. Wzięło w nich udział blisko 45 tys. mieszkańców Anglii i Szkocji, w tym ponad 15 tys. wegetarian. Zdrowie i zwyczaje wszystkich uczestników śledzono przez 11 lat.
Wyniki są jednoznaczne. Wegetarianie są obciążeni aż o 32 proc. niższym ryzykiem śmierci bądź hospitalizacji z powodu chorób układu krążenia niż mięsożercy. Zespół dr Franceski Crowe z uniwersyteckiego Wydziału Epidemiologii Nowotworów wziął pod uwagę również takie czynniki, jak palenie tytoniu, aktywność fizyczna, spożycie alkoholu czy sytuacja ekonomiczna.
– Ta różnica wywoływana jest  w największym stopniu przez obniżenie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi – mówi dr Crowe. – Pokazuje, jak bardzo istotna jest dieta w profilaktyce chorób serca.
Obserwację ochotników rozpoczęto jeszcze w połowie lat 90. w ramach programu EPIC (śledzącego związek między odżywianiem i zachorowalnością na raka). Wszyscy badani wypełnili ankiety dotyczące zdrowia i sposobu odżywiania. Od 20 tys. pobrano krew, by zmierzyć poziom cholesterolu, przy okazji zmierzono również ciśnienie.
Naukowcy potwierdzili, że wegetarianie mają niższe ciśnienie krwi niż osoby jedzące mięso i ryby, niższy poziom cholesterolu oraz niższy wskaźnik masy ciała BMI. Choć badacze nie koncentrowali się na chorobach metabolicznych, zauważono również rzadsze występowanie cukrzycy.
Dieta idealna? – Jeżeli myślicie o wegetarianizmie, musicie tak się odżywiać, aby skompensować brak niektórych składników, np. żelaza, które normalnie pozyskujemy z mięsa – mówi Tracy Parker z British Heart Foundation.
– Zresztą dieta wegetariańska nie zawsze oznacza dietę zdrową dla serca. Jest przecież sporo potraw wegetariańskich z wysoką zawartością tłuszczu i soli.
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE