Służby mundurowe

CBŚ do reformy. Co z szefem?

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Z nieoficjalnych informacji "Rz" wynika, że decyzja o odejściu gen. Adama Maruszczaka ze stanowiska dyrektora CBŚ jest przesądzona
Od strony formalnej komendant główny nie złożył jeszcze podpisu pod rozkazem jego przeniesienia, jednak to kwestia najbliższych godzin.
Sam Gen. Maruszczak został zmianą zaskoczony. – Przyszedł wczoraj do pracy pierwszy dzień po urlopie i z samego rana został wezwany do komendanta głównego. Tam dowiedział się, że przestaje być szefem CBŚ i otrzymał propozycję objęcia garnizonu dolnośląskiego – mówi „Rz" jeden z oficerów z Komendy Głównej Policji. Mariusz Sokołowski, rzecznik KGP pytany o tę zmianę kadrową mówi jedynie: - Na tę chwilę gen. Maruszczak nadal jest dyrektorem Centralnego Biura Śledczego. Nie złożył dymisji ani nie został odwołany ze stanowiska - wyjaśnia "Rz".
Jednak o zmianie w CBŚ świadczy także fakt, że pełnomocnikiem do spraw wprowadzenia zmian organizacyjnych w CBŚ został inspektor Rafał Łysakowski - dyrektor Biura Międzynarodowej Współpracy Policji w KGP. Według informacji "Rz" gen. Maruszczak chciał większej niezależności CBŚ - w tym również finansowej - i twardo przy tym obstawał. Ostatecznie reforma CBŚ, w kształcie przez niego proponowanym nie została zaakceptowana, a niezależność Biura nie pójdzie tak daleko. Gen. Adam Rapacki, był wiceszef MSWiA w rozmowie z "Rz" mówi: - Adam Maruszczak pracował w Centralnym Biurze Śledczym przez wiele lat, zarówno w terenie i w centrali, za jego kadencji Biuro bardzo sprawnie realizowało swoje zadania, miało dobre wyniki i nie miało wpadek. Ale tak jest w formacjach mundurowych, że szefowie mają prawo doboru współpracowników – zaznacza gen. Rapacki. Jak należy traktować ofertę objęcia kierowania dolnośląską policją? - To nie jest ani degradacja, ani awans. Patrzyłbym na to raczej w kategoriach wyzwania – ocenia gen. Rapacki. Adam Maruszczak do policji przyszedł w 1990 roku, od początku był związany z pionem kryminalnym, a służbę zaczynał w sekcji włamań komendy rejonowej Łódź-Śródmieście. Stamtąd trafił do wydziału zwalczającego przestępczość zorganizowaną w komendzie wojewódzkiej. W swojej karierze szefował następnie zarządom CBŚ w Łodzi i Białymstoku, a po przeniesieniu się do Warszawy został zastępcą Pawła Wojtunika. Dyrektorem CBŚ Maruszczak został, kiedy Wojtunik objął funkcję szefa CBA.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL