Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Styl życia

Żaby śpiewajš nad Mekongiem

Nietoperz Murina beelzebub
WWF
Żaba œpiewajšca jak ptak, ryba żyjšca w głębinach i nietoperz o demonicznym wyglšdzie - to niektóre spoœród 126 nowych gatunków zwierzšt i roœlin, odkrytych przez naukowców w dorzeczu Mekongu
Cały raport (po angielsku). Plik PDF 1,56 MB Międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF przygotowała raport „Extra Terrestrial", w którym opisuje najciekawsze nowo poznane gatunki. Wœród gatunków opisanych w raporcie jest nietoperz, który ze względu na demoniczny wyglšd został nazwany przez naukowców belzebubem. Ssak ten żyje w lasach tropikalnych, podobnie jak nowo odkryty gatunek żaby drzewnej (Gracixalus quangi). Wyróżnia się ona oryginalnym sposobem komunikacji. Podczas, gdy samce większoœci gatunków wydajš podobne do siebie, powtarzalne dŸwięki, samce tej żaby wabiš samiczki bogatš gamš gwizdów podobnych do œpiewu ptaków.
Œpiewajšca żaba Gracixalus quangi - posłuchaj! - Odkrycia naukowców potwierdzajš, że dorzecze Mekongu tętni życiem i że różnorodnoœć biologiczna w tym rejonie jest bardzo wysoka – mówi Nick Cox z międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF. - Jednak wiele gatunków już teraz musi walczyć o przetrwanie w obliczu wycinania lasów tropikalnych i zanikania naturalnych siedlisk. W cišgu ostatnich 40 lat wycięto ponad 30 procent lasów w dorzeczu Mekongu. W wodach Mekongu żyje 850 gatunków ryb. W 2011 roku naukowcy odkryli w wietnamskim odcinku rzeki gatunek ryby Clarias gracilentus, która potrafi przemieszczać się po lšdzie. Wykorzystuje w tym celu płetwy piersiowe i przesuwa się do przodu wykonujšc ruchy podobne, jak wšż. Na tajlandzkim odcinku rzeki odkryto miniaturowš rybę o długoœci 2 cm (Boraras naevus), a na terytorium Laosu zidentyfikowano nowy gatunek ryby z rodziny sumowatych (Bangana musaei). Jej charakterystyczne różowo-perłowe ubarwienie wišże się z trybem życia – większoœć czasu spędza w podwodnych jaskiniach, gdzie nie docierajš promienie słoneczne. Ryba jest œlepa, bo w zupełnych ciemnoœcizch nie potrzebuje wzroku. Bogactwu gatunkowemu ryb żyjšcych w Mekongu zagraża budowana w Laosie zapora Xayaburi, pierwsza z 11 planowanych. Tama zaburzy cišgłoœć rzeki i utrudni rozmnażanie wędrownym gatunkom ryb. Tymczasem łowiska w Mekongu stanowiš Ÿródło pożywienia i utrzymania dla 80 procent mieszkańców doliny rzeki, czyli prawie 50 milionów ludzi. Komisja do spraw Mekongu, utworzona przez Wietnam, Kambodżę, Tajlandię i Laos, zadecydowała w 2011 roku, że trzeba będzie przeprowadzić dodatkowe badania nad wpływem zapór na œrodowisko. Pomimo apeli organizacji pozarzšdowych, do dziœ nie podjęto jednak żadnych działań. Opracowany przez WWF raport „Extra Terrestrial" przybliża sylwetki 10 gatunków, spoœród 82 roœlin, 13 ryb, 21 gadów, 5 płazów i 5 ssaków odkrytych w 2011 roku. W cišgu ostatnich 15 lat w dorzeczu Mekongu odkryto 1710 nowych gatunków roœlin i zwierzšt.
ródło: WWF Polska

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL