Styl życia

Łuszczyca groźna dla życia

Eugeniusz Krysiak z senator Dorotą Czudowską
rp.pl, Artur Kowalczyk a.k. Artur Kowalczyk
- Nie ma roku żebym nie leżał w szpitalu kilka tygodni - mówi Eugeniusz Krysiak, wiceprezes Dolnośląskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Łuszczycę. Dziś Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę
– Teraz utrudnia się nam jeszcze leczenie sanatoryjne. Na liście do sanatorium jest przede mną ponad 32 tysiące osób - dodaje.
- W Polsce nie żyje nam się dobrze. Łuszczyca to nie tylko kilka grudek na ciele. Ta choroba stanowi zagrożenie nawet dla życia – mówi Bogumiła Zyber, Prezes Dolnośląskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Łuszczycę. Potwierdza to dr hab. n. med. Joanna Maj - dermatolog - Adiunkt w Katedrze Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii we Wrocławiu, która podkreśla, że łuszczyca może prowadzić do zniekształcenia stawów dłoni, stóp, sztywnienia kręgosłupa, a w niektórych przypadkach chorzy nie mogą nawet ruszać głową.
Łuszczyca powoduje również szybszą miażdżycę. W województwie dolnośląskim, gdzie w bieżącym roku na walkę z łuszczycą jest niespełna 600 tysięcy złotych, a potrzeba przynajmniej 2 mln zł. Kolejny problem to tzw. leczenie biologiczne, na które także brakuje pieniędzy, choć jest skuteczniejsze dla chorych, bo nie wymaga ich hospitalizacji i jednocześnie bardziej ekonomiczne dla budżetu państwa. Ale chyba najpoważniejszy problem to wprowadzenie łuszczycy na listę chorób przewlekłych, choć tak jest w innych krajach. A to umożliwiłoby pacjentom tańsze kupowanie leków. Jednak ta propozycja środowiska pacjentów i lekarzy od kilku lat jest odrzucana przez resort zdrowia. Senator Dorota Czudowska (PiS) prowadzi od dłuższego czasu starania o wsparcie chorych na łuszczycę. Skierowała pismo do Dolnośląskiego Oddziału NFZ oraz przedstawiła w Senacie oświadczenie skierowane do Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza, co ma pomóc w zwiększeniu środków finansowych na leczenie chorych i co jeszcze ważniejsze wprowadzić łuszczycę na listę chorób przewlekłych. Być może uda się te pomysły przeforsować podczas wizyty przedstawicieli chorych oraz lekarzy w Senacie, gdzie będą uczestniczyć w posiedzeniu komisji zdrowia,. Chcą przekonać polityków do swoich postulatów.
Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL