0
Obyczaj, który integruje
aktualizacja: 27.10.2012, 08:25

Niekiedy, gdy ciało uległo rozkładowi, dokonywano nawet pewnych manipulacji. Gdy na przykład założono zmarłej na rękę bransoletę, która po jakimś czasie się obluzowała, bo już nie było ciała, dopychano ją jakąś kostką zmarłej. Albo wstawiono zęby w puste zębodoły - mówi Zofia Sulgostowska, archeolog.

Wywiad z archiwum tygodnika Plus Minus Zwyczaj chowania swoich zmarłych to zachowanie właściwe tylko gatunkowi ludzkiemu? Tak. Choć coraz więcej jest dowodów, że zwierzęta również odnotowują śmierć swoich bliskich. Ostatnio potwierdzono to w odniesieniu do małp naczelnych – szympansów. Jak to wygląda w przypadku tych małp? Zdarza się, że matka trzyma długo przy sobie małpiątko, choć ono już nie żyje. Co ciekawe, również słonie transportują na kłach swoje nieżyjące młode. Niekiedy przez długie kilometry. A gdy umiera przewodnik stada, trąbią. Jednak obyczaj specjalnego traktowania zmarłych poprzez rytuały pogrzebowe jest typowy dla człowieka. Już neandertalczyk stosował pierwsze rytuały pochówkowe. Skąd to wiemy? Odkrycie ponad 100 lat temu pierwszego z takich pochówków ujawniło jak bardzo zaawansowany był ten gatunek, który nas poprzedzał. Pochówki są wspaniałym źródłem wiedzy dla archeologa, najwięcej mówiącym o życiu społecznym w poprzednich epokach. Wszak śmierć jest nie tylko wydarzeniem dla osoby zmarłej i jego rodziny, ale również dla całej społeczności. W tym, jak żegnamy zmarłych, odbija się nasz stosunek do innych. Czego archeolodzy dowiedzieli się, odkrywając pochówek neandertalczyka? Ten neandertalczyk został pochowany w jaskini Shanidar w Iraku. Był trzydziestokilkuletnim mężczyzną, cierpiącym przez lata po wypadku na niedowład ręki, na kłopoty z widzeniem. Po tym wypadku żył jeszcze wiele lat, musiano więc się nim opiekować i dostarczać mu jedzenie, bo sam nie był w stanie zadbać o siebie. Na podstawie wykopalisk można dotrzeć do tak szczegółowych informacji? Na szkielecie zostają ślady różnych zdarzeń: zranień, złamań, amputacji, choć raczej nie chorób wewnętrznych. A wiek łatwo określić, badając szkielet i uzębienie. Teraz dzięki badaniom DNA można określić płeć nawet u noworodków. Koledzy z mojego Instytutu odkryli w Wilczycach koło Sandomierza szczątki malutkiej dziewczynki, może nawet płodu, z czasów kultury magdaleńskiej, której osadnictwo rozciągało się od Atlantyku aż po Polskę. Dziewczynka została pochowana około piętnastu tysięcy lat temu w obrębie osady. Obok niej znaleziono naszyjnik wykonany z kilkudziesięciu zębów pieśca, zwierzęcia zbliżonego wyglądem do lisa polarnego, dostarczającego wspaniałego futra. Z jego przewierconych precyzyjnie zębów robiono bardzo efektowne naszyjniki. Znalezisko dziewczynki z Wilczyc informuje nas o tym, że wszystkie grupy wiekowe i obie płcie podlegały rytuałom pogrzebowym. Nie tylko wyjątkowo zasłużonym, ale wszystkim członkom społeczności należało się godne traktowanie po śmierci. Godne, czyli jakie?

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja

Banner

POLECAMY

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
KOMENTARZ DNIA

KOMENTARZE