Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kolekcje

Od Conrada po syrenkę

W największym polskim internetowym serwisie aukcyjnym w dziale Kolekcje najbardziej rozbudowana jest numizmatyka. Znajdziemy tu ponad 40 tysięcy ofert. Ostatni hit – srebrna moneta sokół wędrowny o nominale 20 zł osišga dzisiaj cenę ponad 300 złotych (sprzedawana była po 91 zł)
W polskiej numizmatyce ostatnio wiele się dzieje, o czym może œwiadczyć przypadek monety Josepha Teodora Conrada Korzeniowskiego. Jej emisja została wstrzymana przez Narodowy Bank Polski z powodu językowego lapsusu. Conradyœci nie zgodzili się, by na monecie widniało imię Teodor, którego sam pisarz – jak argumentowali – nie używał. Cała błędna emisja została komisyjnie zniszczona. A pienišdze za chociaż jednš monetę z błędem oferowano spore – nawet dom jednorodzinny w okolicach Warszawy. Popularnoœć kolekcjonowania monet tłumaczyć można nie tylko żyłkš kolekcjonerskš. To po prostu œwietna inwestycja. Hitem 2007 r. była, według portalu Numizmatyczny.pl, foka szara o nominale 20 zł. Rynkowa roczna stopa wzrostu wyniosła w tym przypadku 373 procent! Rosnšce zainteresowanie monetami budzi jednak frustrację tych, którzy monety zbierajš z hobbystycznych pobudek, bo cenne okazy wykupowane sš na handel. Podobnie jest z filatelistykš. Inwestycjš może być zbieranie starych pocztówek (prawie 20 tysięcy ofert na Allegro), modelarstwo (ponad 16 tysięcy przedmiotów), birofilistyka (przedmioty zwišzane z piciem piwa – kapsle, podkładki, kufle, szyldy reklamowe, plakaty, etykiety, puszki, butelki, otwieracze itp.), militaria, antyki, ordery i medale, zegary itp. Zresztš tematyka dochodowej kolekcji nasuwa się sama, o czym przekonujš rosnšce ceny starej porcelany, judaików czy dzieł sztuki.
[wyimek]Sš kolekcjonerzy długopisów Zenith i biletów autobusowych z całego œwiata [/wyimek] Wyłšcznie hobby tłumaczyć zaœ można wszelkiego rodzaju zbieractwo przedmiotów pozornie nikomu do niczego niepotrzebnych, które wielu z nas po prostu wyrzuca do œmieci. Chociaż i w tym przypadku kolekcjonerzy sš skłonni zapłacić za wymarzony eksponat. Tu inwencja kolekcjonerów nie zna granic. A w Internecie kwitnie handel wymienny. W portalu kolekcjonerstwo.pl ogłaszajš się ludzie chętni do wymiany biletów piłkarskich, autografów, biletów komunikacji miejskiej z całego œwiata, długopisów Zenith, kart telefonicznych. Szczególne zainteresowanie wzbudzajš opakowania. Sš kolekcjonerzy opakowań po gumach turbo, tabakach, czekoladach, pudełek po zapałkach, kawie, herbacie, a nawet reklamówek. Zbierane sš też pełne opakowania: torebki z herbatš ekspresowš czy torebki z cukrem z kawiarni całego œwiata. Internet to również szansa zaprezentowania swojej kolekcji i uczestnictwa w wirtualnych klubach zbieraczy, jak Polski Klub Kolekcjonerów Puszek, Klub Kolekcjonerów Fajek czy ludzi interesujšcych się historiš służb porzšdkowych (zbierajš policyjne mundury, czapki, insygnia). Ostatnio też sporym zainteresowaniem cieszš się pamištki z epoki PRL. Na Allegro znajdziemy czasopisma i ksišżki z epoki, odzież, buty, sztandary, naczynia, drobiazgi – od papierowych toreb z Peweksu po szybkoœciomierz do syrenki.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL