Premier tańczy i śpiewa

aktualizacja: 02.09.2012, 19:47
Rafał A. Ziemkiewicz
Rafał A. Ziemkiewicz
Foto: Fotorzepa, Ryszard Waniek Rys Ryszard Waniek

Lista win i zaniechań dwuletnich rządów Jarosława Kaczyńskiego wydłuża się z każdym dniem.

Nie zapewnił w porę siedziby  IPN. Nie zadbał o umieszczenie w celi Marcina P. Nie zlikwidował parabanków. Nie zrobił porządku  w prokuraturze. Nie zlikwidował korupcji i nie zapobiegł nepotyzmowi w państwowych spółkach… Po prostu zamiast oddać następcy państwo w stanie, w jakim sam chciałby je zastać, pozostawił mu dziesiątki nierozwiązanych problemów!
Trudno w tej sytuacji mieć o cokolwiek pretensje do Donalda Tuska. On przecież rządzi zaledwie od pięciu lat. I rządzi w sytuacji nieporównanie trudniejszej, bo w przeciwieństwie do poprzednika dysponuje większością w Sejmie oraz Senacie, posłusznym koalicjantem i bezwolnym prezydentem. Tylko niewtajemniczonym może się wydawać, że to jakiś atut, w istocie jest przeciwnie: oznacza to  znacznie większą rzeszę współpracowników, z których każdemu trzeba stale palcem pokazywać „zrób to, zrób tamto, tego nie rusz!” -  no bo przecież takich, którzy by coś mogli sami z siebie, premier nominować nie mógł, jeszcze by się pousamodzielniali i mu zagrozili.
W efekcie nasz premier, jak sam się w chwili słabości pożalił, dostaje rocznie 1800 różnych raportów. Kto by miał łeb to przejrzeć, co dopiero jakoś reagować! I jakby nie dość poprzednika, co nic nie zrobił, to jeszcze państwo po prostu nie staje na wysokości oczekiwań premiera. Samorządy, prokuratury, sądy, nadzór finansowy, nawet ministerstwa - właściwie wszyscy zawodzą, poza nim samym, oczywiście.
Co może zrobić premier w tak skrajnie niekorzystnej sytuacji? Jak rzekł były prezydent: zatańczyć i zaśpiewać. Więc zapewne to właśnie zrobi w kolejnym exposé, bo co innego? I jeszcze niektórzy wbijają mu szpilki. To nie ludzie, panie premierze. To wilki.

Autor jest publicystą „Uważam Rze”
 
 
 
 
 
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE