50. Festiwal Moniuszkowski

aktualizacja: 21.08.2012, 11:33
Foto: materiały prasowe

"Straszny Dwór" w wykonaniu Opery Krakowskiej, Moniuszko zagrany przez orkiestrę Straży Granicznej i po klezmersku — takie atrakcje znalazły się w programie 50. jubileuszowego festiwalu, który właśnie ruszył w Kudowie Zdroju.

Jubileuszowy program 50. Festiwalu Moniuszkowskiego (potrwa do 25 sierpnia) stworzony został przez Stanisława Rybarczyka, nowego dyrektora artystycznego festiwalu, wybitnego dyrygenta i animatora kultury.
- Pół wieku wspaniałych koncertów i występów wielkich artystów to okazja do zaprezentowania wyjątkowego programu, podsumowania dotychczasowych osiągnięć oraz wkroczenia w kolejne pięćdziesięciolecie — mówi Ewa Marcinek z Moniuszkowskiego Towarzystwa Kulturalnego, organizatora festiwalu.
W jubileuszowej edycji króluje „Straszny dwór" w wykonaniu Opery Krakowskiej. Festiwal ma charakter międzynarodowy. Podczas Koncertu Inauguracyjnego wystąpią Małgorzata Walewska, soliści Opery Lwowskiej oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Hradec Kralove pod batutą Andreasa Sebastiana Weisera. Zaplanowano też spotkania ze Stefanią Toczyską i Marią Fołtyn. W spektaklu teatralnym „Moniuszkowo" w reżyserii Zbigniewa Lesienia wystąpią m.in. Danuta Błażejczyk i Janusz Szrom.
Nowością jubileuszowej edycji będzie zainicjowany w tym roku I Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Andrzeja Hiolskiego w Kudowie-Zdroju współorganizowany przez Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Laureaci Konkursu w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu pod batutą Warcisława Kunca wystąpią na czwartkowym Koncercie Finałowym w kudowskim Teatrze Zdrojowym.
Tradycją organizatorów Festiwalu jest poszukiwanie nowych, inspirujących form prezentowania twórczości Stanisława Moniuszki. W tym roku w kudowskim Teatrze pod Blachą podczas koncertu „Moniuszko po klezmersku" ze specjalnie na Festiwal przygotowanym programem wystąpią polskie gwiazdy muzyki żydowskiej — Magda Brudzińska i zespół Klezzmates.
Festiwalowi towarzyszą również Sesja Muzykologiczna „Stanisław Moniuszko i jego epoka" współorganizowana przez Katedrę Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, pokaz multimedialny Witolda Liszkowskiego.
Festiwal Moniuszkowski to pomysł Wacława Kaniewskiego, ówczesnego dyrektora uzdrowiska i Władysława Skoraczewskiego, śpiewaka operowego i dyrygenta, którzy 50 lat temu uhonorowali w ten sposób wybitnego kompozytora, ojca opery narodowej.
www.moniuszko.kudowa.zdroj.pl
Jarosław Kałucki
KOMENTARZ DNIA
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE