Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kultura

50. Festiwal Moniuszkowski

materiały prasowe
"Straszny Dwór" w wykonaniu Opery Krakowskiej, Moniuszko zagrany przez orkiestrę Straży Granicznej i po klezmersku — takie atrakcje znalazły się w programie 50. jubileuszowego festiwalu, który właœnie ruszył w Kudowie Zdroju.
Jubileuszowy program 50. Festiwalu Moniuszkowskiego (potrwa do 25 sierpnia) stworzony został przez Stanisława Rybarczyka, nowego dyrektora artystycznego festiwalu, wybitnego dyrygenta i animatora kultury. - Pół wieku wspaniałych koncertów i występów wielkich artystów to okazja do zaprezentowania wyjštkowego programu, podsumowania dotychczasowych osišgnięć oraz wkroczenia w kolejne pięćdziesięciolecie — mówi Ewa Marcinek z Moniuszkowskiego Towarzystwa Kulturalnego, organizatora festiwalu. W jubileuszowej edycji króluje „Straszny dwór" w wykonaniu Opery Krakowskiej. Festiwal ma charakter międzynarodowy. Podczas Koncertu Inauguracyjnego wystšpiš Małgorzata Walewska, soliœci Opery Lwowskiej oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Hradec Kralove pod batutš Andreasa Sebastiana Weisera. Zaplanowano też spotkania ze Stefaniš Toczyskš i Mariš Fołtyn. W spektaklu teatralnym „Moniuszkowo" w reżyserii Zbigniewa Lesienia wystšpiš m.in. Danuta Błażejczyk i Janusz Szrom.
Nowoœciš jubileuszowej edycji będzie zainicjowany w tym roku I Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Andrzeja Hiolskiego w Kudowie-Zdroju współorganizowany przez Akademię Muzycznš im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Laureaci Konkursu w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu pod batutš Warcisława Kunca wystšpiš na czwartkowym Koncercie Finałowym w kudowskim Teatrze Zdrojowym. Tradycjš organizatorów Festiwalu jest poszukiwanie nowych, inspirujšcych form prezentowania twórczoœci Stanisława Moniuszki. W tym roku w kudowskim Teatrze pod Blachš podczas koncertu „Moniuszko po klezmersku" ze specjalnie na Festiwal przygotowanym programem wystšpiš polskie gwiazdy muzyki żydowskiej — Magda Brudzińska i zespół Klezzmates. Festiwalowi towarzyszš również Sesja Muzykologiczna „Stanisław Moniuszko i jego epoka" współorganizowana przez Katedrę Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, pokaz multimedialny Witolda Liszkowskiego. Festiwal Moniuszkowski to pomysł Wacława Kaniewskiego, ówczesnego dyrektora uzdrowiska i Władysława Skoraczewskiego, œpiewaka operowego i dyrygenta, którzy 50 lat temu uhonorowali w ten sposób wybitnego kompozytora, ojca opery narodowej. www.moniuszko.kudowa.zdroj.pl Jarosław Kałucki
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL