Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Media

Jak plotka niszczy polskš firmę

Julię Michalskš i Magdalenę Fularczyk, które zdobyły bršzowy medal w wioœlarstwie na igrzyskach w Londynie, jak innych polskich olimpijczyków ubierała firma 4F
Fotorzepa, Piotr Nowak
Producent odzieży sportowej 4F liczy straty po bojkocie internautów wywołanym błędem „Gazety Wyborczej"
Firma 4F z Wieliczki produkujšca sprzęt sportowy i turystyczny (ubiera m.in. polskich olimpijczyków) przekonuje się właœnie jak za pomocš Internetu skutecznie zafundować dobremu przedsiębiorstwu czarny piar i olbrzymie straty wizerunkowe. Setki internautów, w tym znani dziennikarze - w dobrej wierze - rozpoczęli za pomocš Internetu akcję przeciw firmie. Ale jak wynika z ustaleń „Rz", i oni, i firma 4F padli ofiarš nieprawdziwych informacji podanych przez „Gazetę Wyborczš". - Straty wizerunkowe, jakie nam zagrażajš, sš poważne. Jesteœmy w 100 proc. polskš firmš i nie jest łatwo nam rywalizować na rynku z zachodnimi koncernami. Teraz będzie jeszcze trudniej - mówi „Rz" Igor Klaja, główny udziałowiec 4F. Wszystko zaczęło się od felietonu Pawła Smoleńskiego na łamach „GW" („Kosmiczny cennik dla paraolimpijczyków"). Publicysta, powołujšc się na informacje - jak napisał - zasłyszane w radiowej Trójce, zarzucił firmie, że nie ubierze niepełnosprawnych sportowców reprezentujšcych Polskę na rozpoczynajšcej się w przyszłym tygodniu paraolimpiadzie. Dlaczego? Bo „dla sportowców œwiatowej klasy, tyle że na wózkach lub z krótszš rękš, miała wyłšcznie cennik kosmiczny. Zrobiło mi się lekko obrzydliwie. Gdybym był olimpijczykiem, nie nosiłbym już nigdy ubrań 4F. Ani za darmo, ani za pienišdze. Nawet niekosmiczne" - pisał.
Po publikacji „GW" zawrzało w Internecie. Na Facebooku i Twitterze internauci zorganizowali akcję „4F i PKOl, przeproœcie paraolimpijczyków". Piszš e-maile do przedsiębiorstwa i wzywajš w postach do bojkotu jego produktów. Ale jak wynika z ustaleń „Rz", u podstaw akcji leży kłamliwa publikacja. -  Paweł Smoleński nie zadał sobie trudu skontaktowania się z nami i zweryfikowania swoich informacji. I teraz cierpi dobra firma - mówi „Rz" Robert Szaj, wiceprezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, odpowiedzialny za przygotowanie niepełnosprawnych sportowców. Cierpi niesłusznie. W rzeczywistoœci, jak ustaliła „Rz", firma z Wieliczki ubierała polskich niepełnosprawnych sportowców podczas zimowych igrzysk w Vancouver w 2010 r. Niektórzy z nich do dziœ sš ambasadorami marki. Rozmowy na temat wsparcia 4F dla reprezentacji paraolimpijskiej na obecne igrzyska prowadzono też w 2011 r. Ale PKPOl przetarg na dostawę ubrań dla paraolimpijczyków ogłosił dopiero w kwietniu tego roku. Firma 4F w nim nie wystartowała i nie przedstawiła propozycji finansowej. - Uznaliœmy, że nie jesteœmy w stanie przygotować zachowujšcych odpowiedni poziom i dostosowanych do szczególnych wymogów naszych paraolimpijczyków strojów w dwa miesišce - mówi „Rz" Igor Klaja. I dodaje, że o takiej sytuacji informował PKPOl już w listopadzie ubiegłego roku. Potwierdzajš to też przedstawiciele PKOl. -  Nie ma problemu firmy 4F i nie rozumiem akcji przeciw niej. Rozmawialiœmy o uszyciu dla nas strojów, ale nie wystartowała w ogłoszonym przez nas przetargu, który wygrała firma TICO z Łodzi i wywišzała się z niego znakomicie - podkreœla wiceprezes Szaj. Ale problem jest. Bo kampania w mediach społecznoœciowych przeciw firmie z Wieliczki nabiera na sile. Z Facebooka i Twittera rozszerzyła się też na Wykop i inne serwisy. - Komuœ zależy, żeby nam zaszkodzić, na pewno jest to w interesie zachodniej konkurencji, ale czy polskiego sportu? - zastanawia się właœciciel firmy 4F. Obrywa się także Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu. „GW" napisała, że paraolimpiadę „organizuje ten sam komitet". Internauci wezwali do e-mailowania również do PKOl. Na stronie akcji internauci grzmiš: „tak naprawdę to wina PKOl-u, to oni podpisywali umowę sponsorskš". - Ale dlaczego my? - dziwi się w rozmowie z „Rz" Henryk Urbaœ, rzecznik PKOl. - Przecież Komitet Olimpijski i Komitet Paraolimpijski to dwie różne instytucje.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL