Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Polen erwache

Piotr Gursztyn
Fotorzepa, Waldemar Kompała
Będzie miał znów używanie Stefan Niesiołowski. Będzie znów miał co powiedzieć. On i jemu podobni koryfeusze jednego tematu - walki z kaczyzmem.
Ostatnio Ÿle się wiedzie zawodowym antykaczystom (to już coœ takiego jak znany ze starych podręczników "profiessionalnyj rewolucionist"). Tematyka nie sprzyja, bo cišgle jest o nepotyzmie. A z racji prawie całkowitego wykopania PiS-u z samorzšdów i innych instytucji ta partia nie ma szansy na załapanie się na owš patologię. Więc Niesiołowski nie ma na co grzmieć. Na dodatek idzie kryzys, roœnie bezrobocie, a i podatki mogš wzrosnšć. Trudno w tej sytuacji zajmować opinię publicznš opowieœciami o okropieństwach kaczyzmu. Może jednak się da. Trzeba na ten przykład znaleŸć analogię. Takš jak Niemcy weimarskie, gdzie też było strasznie z kryzysem i bezrobociem. No i wiadomo, kto potem zdobył władzę. Kaczyński? Nie, drogie lemingi, on rzšdził kiedy indziej. Hitler (jeœli o nim słyszeliœcie).
Niesiołowski w odróżnieniu od uwielbiajšcych go lemingów przeczytał to i owo. Zatem wie, co znaczy hasło "Deutschland erwache". Z tego powodu będzie znowu mógł sobie poużywać z hasła zapowiedzianego marszu PiS i słuchaczy Radia Maryja. A brzmi ono "Polsko, obudŸ się". Będzie miał najlepszy dowód, że Kaczyński jest jak Hitler. Można wprawdzie tłumaczyć, że hasło jak hasło. Że niedawno w USA ktoœ nagrał piosenkę "Wake up, America". Albo, że wiersz Roberta Bridgesa "Wake up, England" dodawał otuchy Anglikom w czasie I Wojny Œwiatowej. Ale po co? Lepiej od razu dowalić Hitlerem, bo zawsze będzie więcej szumu. Z tego powodu należy uznać, że organizatorzy marszu zaplanowanego na 29 wrzeœnia wybrali sobie bardzo słabe hasło. Tak jak pamiętam "reguły" polskiej "debaty" (o ile można to nazwać debatš i regułami) więcej będzie histerycznego krzyku o zagrożeniu demokracji niż o prawdziwych intencjach manifestacji. No, ale to już problem organizatorów, że postanowili dać prezent Stefanowi Niesiołowskiemu.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL