Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kultura

Podlasie gra na ludowo

KURPIE ZIELONE (Białystok, Polska)
materiały prasowe
5 dni, 23 miejscowoœci, 32 koncerty. Dziœ w Białymstoku rusza 5. Podlaska Oktawa Kultur, Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru
Impreza prezentuje kulturę i dorobek zespołów z Polski i krajów zwišzanych z zamieszkałymi na Podlasiu mniejszoœciami: Białorusinami, Litwinami, Romami, Rosjanami, Tatarami, Ukraińcami i Żydami. Poznaj goœci festiwalu – Za poœrednictwem Internetu wiele zespołów dowiaduje się, że jest taki festiwal, i bardzo chcš tu przyjechać. Postanowiliœmy nie zamykać się na te propozycje i zapraszamy zespoły także z egzotycznych miejsc. Różnorodnoœć to nasz pomysł na ciekawš imprezę – mówi Andrzej Dyrdał, dyrektor festiwalu. W tym roku Podlasie odwiedzš wykonawcy z Turcji, Francji, Indii czy Ekwadoru. Program Obok zespołu Pieœni i Muzyki Ludowej „Szczodryca" z Białorusi zaœpiewajš górale z Podhala i afroekwadorska grupa taneczno-muzyczna Perla Verde, od 20 lat działajšca w Ekwadorze (25.07). Shrustii Multicultural Centre z New Delhi, który wykonuje tańce z Radżastanu i Pendżabu, wystšpi obok kolektywu Dragan Marković z Serbii prezentujšcego bałkański folklor Zabrazje (28.07). Łemkowski Zespół Pieœni i Tańca „Kyczera" da wspólny koncert z zespołem z Izmiru w Turcji, w którym tańczy około 200 osób. Nie zabraknie też wykonawców z Podlasia.
Grupa Riabina z Gabowych Gršdów koło Augustowa to jedyny zespół folklorystyczny staroobrzędowców w Polsce. W jego repertuarze znajdujš się dawne pieœni weselne, ballady i korowody, œpiewane w zbliżonym do nowogrodzko-pskowskiego dialekcie języka rosyjskiego. Koncerty odbędš się w całym regionie, m.in. w Augustowie, Bielsku Podlaskim, Gonišdzu, Narewce, Zambrowie. – Podczas festiwalu organizatorzy starajš się postawić znak równoœci między tzw. kulturš wysokš a kulturš niskš, przez którš rozumie się kulturę ludowš, popularnš czy etnicznš – powiedział przewodniczšcy Rady Artystycznej festiwalu, etnograf Zygmunt Ciesielski.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL