Podlasie gra na ludowo

aktualizacja: 24.07.2012, 08:52
KURPIE ZIELONE (Białystok, Polska)
KURPIE ZIELONE (Białystok, Polska)
Foto: materiały prasowe

5 dni, 23 miejscowości, 32 koncerty. Dziś w Białymstoku rusza
5. Podlaska Oktawa Kultur, Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki
i Folkloru

Impreza prezentuje kulturę i dorobek zespołów z Polski i krajów związanych z zamieszkałymi na Podlasiu mniejszościami: Białorusinami, Litwinami, Romami, Rosjanami, Tatarami, Ukraińcami i Żydami. Poznaj gości festiwalu
– Za pośrednictwem Internetu wiele zespołów dowiaduje się, że jest taki festiwal, i bardzo chcą tu przyjechać. Postanowiliśmy nie zamykać się na te propozycje i zapraszamy zespoły także z egzotycznych miejsc. Różnorodność to nasz pomysł na ciekawą imprezę – mówi Andrzej Dyrdał, dyrektor festiwalu. W tym roku Podlasie odwiedzą wykonawcy z Turcji, Francji, Indii czy Ekwadoru. Program
Obok zespołu Pieśni i Muzyki Ludowej „Szczodryca" z Białorusi zaśpiewają górale z Podhala i afroekwadorska grupa taneczno-muzyczna Perla Verde, od 20 lat działająca w Ekwadorze (25.07). Shrustii Multicultural Centre z New Delhi, który wykonuje tańce z Radżastanu i Pendżabu, wystąpi obok kolektywu Dragan Marković z Serbii prezentującego bałkański folklor Zabrazje (28.07). Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera" da wspólny koncert z zespołem z Izmiru w Turcji, w którym tańczy około 200 osób. Nie zabraknie też wykonawców z Podlasia.
Grupa Riabina z Gabowych Grądów koło Augustowa to jedyny zespół folklorystyczny staroobrzędowców w Polsce. W jego repertuarze znajdują się dawne pieśni weselne, ballady i korowody, śpiewane w zbliżonym do nowogrodzko-pskowskiego dialekcie języka rosyjskiego. Koncerty odbędą się w całym regionie, m.in. w Augustowie, Bielsku Podlaskim, Goniądzu, Narewce, Zambrowie.
– Podczas festiwalu organizatorzy starają się postawić znak równości między tzw. kulturą wysoką a kulturą niską, przez którą rozumie się kulturę ludową, popularną czy etniczną – powiedział przewodniczący Rady Artystycznej festiwalu, etnograf Zygmunt Ciesielski.
KOMENTARZ DNIA
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE