Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj

Uniejów otrzymał status uzdrowiska

Termy Uniejów
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Znany z wód geotermalnych i leczniczych Uniejów koło Łodzi oficjalnie otrzymał status uzdrowiska. Tym samym stał się 45. uzdrowiskiem w Polsce; pierwszym termalnym. Nie jest wykluczone, że wkrótce wyróżniać go będzie nazwa Uniejów Termalny
Jak poinformowały władze Uniejowa, premier podpisał rozporzšdzenie nadajšce miastu Uniejów wraz z sołectwami: Spycimierz, Spycimierz-Kolonia, Zieleń i Człopy status uzdrowiska. Miasto czekało na tę decyzję prawie rok. W sierpniu 2011 r. Ministerstwo Zdrowia wydało opinię potwierdzajšcš, że Uniejów spełnia wszystkie warunki niezbędne do uzyskania statusu uzdrowiska, w którym leczone mogš być choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, naczyń obwodowych i skóry. Dzięki tej decyzji Uniejów stał się 45. uzdrowiskiem w Polsce, ale pierwszym w regionie łódzkim i pierwszym termalnym w kraju. Jak podkreœla burmistrz miasta Józef Kaczmarek, uniejowskie ciepłe wody lecznicze zawierajš zwišzki siarki, krzemu, a także radon oraz jod i dzięki temu sš wyjštkowe w skali kraju.
- Wszyscy opierajš swoje lecznictwo na konkretnych wodach, ale nasza woda jest wyjštkowa nie ze względu na to, że jest ciepła, ale właœnie ze względu na te zwišzki, które w niej występujš - powiedział Kaczmarek. Uniejowskie wody mogš być wykorzystywane np. w leczeniu chorób skóry, w kosmetyce estetycznej, dla poprawy kondycji i witalnoœci. Według burmistrza miasteczka zawartoœć jodu w wodach termalnych jest taka, jak w Bałtyku. - Będziemy chcieli jeszcze w tym roku uruchomić pierwsze tężnie do inhalacji - zapowiedział. Uniejowska woda, która jest także leczniczš wodš pitnš, może być wykorzystywana w przemyœle spożywczym. - Na naszych wodach można wytwarzać żywnoœć bez użycia soli. Już jadłem "termalne" ogórki małosolne, bez użycia soli, œledzie, chleb wypiekany na bazie tej wody - mówił burmistrz. Jego zdaniem możliwoœci przed Uniejowem tak naprawdę dopiero się otwierajš. Jest prawdopodobne, że w nazwie miejscowoœci pojawi się człon "Termalny" zamiast "Zdrój". Uniejów od wielu lat doskonale wykorzystuje dotacje unijne, dzięki którym powstał m.in. największy kompleks leczniczych basenów termalnych w Polsce. Niedawno oddano do użytku nowš częœć kompleksu, w której znalazły się m.in. goršce oraz zimne baseny otwarte i kryte, sauny, komora œnieżna o temperaturze -10 st. C, bar wodny, kręgielnia i sala balowa. Przy basenach jest również ujęcie wody pitnej, która ma walory lecznicze i wspomaga układ pokarmowy. Kuracjusze i turyœci mogš korzystać z usług leczniczo-wypoczynkowego oœrodka Instytut Zdrowia Człowieka - Uzdrowisko Uniejów Park. Uzupełnieniem oferty uzdrowiskowej będš m.in. prywatne Lawendowe Termy z trzygwiazdkowym hotelem, rehabilitacjš, basenem i SPA, których otwarcie zaplanowano w sierpniu.

Wyprodukujš "słony œnieg"?

Baza turystyczna to także Dom Pracy Twórczej, Zagroda Młynarska i odrestaurowany uniejowski zamek, który przed laty był siedzibš arcybiskupów gnieŸnieńskich. W tych ostatnich obiektach stworzono miejsca noclegowe dla turystów. W Kasztelu Rycerskim w wielkich drewnianych baliach można natomiast zażywać kšpieli m.in. w czekoladzie, piwie i różanych płatkach. Uniejów posiada też nowy kompleks sportowy, który nosi imię zmarłego niedawno zawodnika piłkarskiej reprezentacji Polski Włodzimierza Smolarka. W jego skład wchodzš m.in. dwa pełnowymiarowe boiska piłkarskie - jedno ze sztucznš, drugie z naturalnš trawš, podgrzewane wodami termalnymi. - Warto iœć do przodu, nie zatrzymywać się i tworzyć produkty regionalne, które byłyby uzupełnieniem całej oferty uzdrowiskowej - uważa burmistrz Uniejowa, który myœli także o produkcji "słonego œniegu". - Słony œnieg to możliwoœć dostarczania lodu do sieci handlowych dla przechowywania np. ryb, ale także stworzenie obiektów zimowych, które byłyby uzupełnieniem bazy obiektów wodnych i boisk piłkarskich - dodał. Zapowiedział, że po decyzji o nadaniu miastu statusu uzdrowiska będzie rozmawiał z łódzkim oddziałem NFZ, by to uwzględnił. Jego zdaniem możliwa byłaby też realizacja oferty rehabilitacji jednodniowej we współpracy ze szpitalami w regionie. Majšcy niewiele ponad 3 tys. mieszkańców Uniejów stał się już liderem w dziedzinie wykorzystywania alternatywnych Ÿródeł energii: wody geotermalnej i biomasy. - Marzenia mamy duże i przygotowujemy także duże projekty, jeœli chodzi o odnawialne Ÿródła energii, bo cały czas myœlimy jak poprawić kondycję gminy na przyszłoœć - zapewnił burmistrz. Od kilku lat Uniejów ma ciepłownię geotermalnš, która ogrzewa m.in. domy jednorodzinne, bloki, przedszkole, szkoły i urzędy. Przy temperaturze powietrza poniżej minus 10 stopni C wodę dodatkowo podgrzewa kocioł na biomasę - słomę, zrębki drzewne, wierzbę energetycznš. Biomasa i wody termalne będš zasilały również elektrownię, która za kilkanaœcie miesięcy ma zaopatrywać Uniejów w pršd. Po zakończeniu inwestycji ciepło geotermalne będzie nie tylko ogrzewało, ale też oœwietlało miasto i zasilało urzšdzenia energetyczne.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL