Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Kraj

Uniejów otrzymał status uzdrowiska

Termy Uniejów
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Znany z wód geotermalnych i leczniczych Uniejów koło Łodzi oficjalnie otrzymał status uzdrowiska. Tym samym stał się 45. uzdrowiskiem w Polsce; pierwszym termalnym. Nie jest wykluczone, że wkrótce wyróżniać go będzie nazwa Uniejów Termalny
Jak poinformowały władze Uniejowa, premier podpisał rozporządzenie nadające miastu Uniejów wraz z sołectwami: Spycimierz, Spycimierz-Kolonia, Zieleń i Człopy status uzdrowiska. Miasto czekało na tę decyzję prawie rok. W sierpniu 2011 r. Ministerstwo Zdrowia wydało opinię potwierdzającą, że Uniejów spełnia wszystkie warunki niezbędne do uzyskania statusu uzdrowiska, w którym leczone mogą być choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, naczyń obwodowych i skóry. Dzięki tej decyzji Uniejów stał się 45. uzdrowiskiem w Polsce, ale pierwszym w regionie łódzkim i pierwszym termalnym w kraju. Jak podkreśla burmistrz miasta Józef Kaczmarek, uniejowskie ciepłe wody lecznicze zawierają związki siarki, krzemu, a także radon oraz jod i dzięki temu są wyjątkowe w skali kraju.
- Wszyscy opierają swoje lecznictwo na konkretnych wodach, ale nasza woda jest wyjątkowa nie ze względu na to, że jest ciepła, ale właśnie ze względu na te związki, które w niej występują - powiedział Kaczmarek. Uniejowskie wody mogą być wykorzystywane np. w leczeniu chorób skóry, w kosmetyce estetycznej, dla poprawy kondycji i witalności. Według burmistrza miasteczka zawartość jodu w wodach termalnych jest taka, jak w Bałtyku. - Będziemy chcieli jeszcze w tym roku uruchomić pierwsze tężnie do inhalacji - zapowiedział. Uniejowska woda, która jest także leczniczą wodą pitną, może być wykorzystywana w przemyśle spożywczym. - Na naszych wodach można wytwarzać żywność bez użycia soli. Już jadłem "termalne" ogórki małosolne, bez użycia soli, śledzie, chleb wypiekany na bazie tej wody - mówił burmistrz. Jego zdaniem możliwości przed Uniejowem tak naprawdę dopiero się otwierają. Jest prawdopodobne, że w nazwie miejscowości pojawi się człon "Termalny" zamiast "Zdrój". Uniejów od wielu lat doskonale wykorzystuje dotacje unijne, dzięki którym powstał m.in. największy kompleks leczniczych basenów termalnych w Polsce. Niedawno oddano do użytku nową część kompleksu, w której znalazły się m.in. gorące oraz zimne baseny otwarte i kryte, sauny, komora śnieżna o temperaturze -10 st. C, bar wodny, kręgielnia i sala balowa. Przy basenach jest również ujęcie wody pitnej, która ma walory lecznicze i wspomaga układ pokarmowy. Kuracjusze i turyści mogą korzystać z usług leczniczo-wypoczynkowego ośrodka Instytut Zdrowia Człowieka - Uzdrowisko Uniejów Park. Uzupełnieniem oferty uzdrowiskowej będą m.in. prywatne Lawendowe Termy z trzygwiazdkowym hotelem, rehabilitacją, basenem i SPA, których otwarcie zaplanowano w sierpniu.

Wyprodukują "słony śnieg"?

Baza turystyczna to także Dom Pracy Twórczej, Zagroda Młynarska i odrestaurowany uniejowski zamek, który przed laty był siedzibą arcybiskupów gnieźnieńskich. W tych ostatnich obiektach stworzono miejsca noclegowe dla turystów. W Kasztelu Rycerskim w wielkich drewnianych baliach można natomiast zażywać kąpieli m.in. w czekoladzie, piwie i różanych płatkach. Uniejów posiada też nowy kompleks sportowy, który nosi imię zmarłego niedawno zawodnika piłkarskiej reprezentacji Polski Włodzimierza Smolarka. W jego skład wchodzą m.in. dwa pełnowymiarowe boiska piłkarskie - jedno ze sztuczną, drugie z naturalną trawą, podgrzewane wodami termalnymi. - Warto iść do przodu, nie zatrzymywać się i tworzyć produkty regionalne, które byłyby uzupełnieniem całej oferty uzdrowiskowej - uważa burmistrz Uniejowa, który myśli także o produkcji "słonego śniegu". - Słony śnieg to możliwość dostarczania lodu do sieci handlowych dla przechowywania np. ryb, ale także stworzenie obiektów zimowych, które byłyby uzupełnieniem bazy obiektów wodnych i boisk piłkarskich - dodał. Zapowiedział, że po decyzji o nadaniu miastu statusu uzdrowiska będzie rozmawiał z łódzkim oddziałem NFZ, by to uwzględnił. Jego zdaniem możliwa byłaby też realizacja oferty rehabilitacji jednodniowej we współpracy ze szpitalami w regionie. Mający niewiele ponad 3 tys. mieszkańców Uniejów stał się już liderem w dziedzinie wykorzystywania alternatywnych źródeł energii: wody geotermalnej i biomasy. - Marzenia mamy duże i przygotowujemy także duże projekty, jeśli chodzi o odnawialne źródła energii, bo cały czas myślimy jak poprawić kondycję gminy na przyszłość - zapewnił burmistrz. Od kilku lat Uniejów ma ciepłownię geotermalną, która ogrzewa m.in. domy jednorodzinne, bloki, przedszkole, szkoły i urzędy. Przy temperaturze powietrza poniżej minus 10 stopni C wodę dodatkowo podgrzewa kocioł na biomasę - słomę, zrębki drzewne, wierzbę energetyczną. Biomasa i wody termalne będą zasilały również elektrownię, która za kilkanaście miesięcy ma zaopatrywać Uniejów w prąd. Po zakończeniu inwestycji ciepło geotermalne będzie nie tylko ogrzewało, ale też oświetlało miasto i zasilało urządzenia energetyczne.
Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL