Świadczenie urlopowe: komu przysługuje

aktualizacja: 31.05.2012, 02:00

Pracownikowi zatrudnionemu na podstawie kodeksu pracy przysługuje ten bonus, jeśli wybiera się na długi wypoczynek, a jego pracodawca zobowiązał się do takich wypłat

Świadczenia urlopowe wypłaca w danym roku ten zakład pracy spoza sfery budżetowej, który  1 stycznia tego roku zatrudniał mniej niż 20 osób w przeliczeniu na pełne etaty, jeśli:

- nie zdecydował się na prowadzenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs), - nie zrezygnował z powinności socjalnych wobec personelu (art. 3 ust. 3 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; tekst jedn. DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.).Taki pracodawca ma obowiązek uiszczać świadczenie urlopowe raz w roku tym pracownikom, którzy wybierają się na urlop obejmujący 14 kolejnych dni kalendarzowych wypoczynku. Pieniądze powinni oni dostać najpóźniej w dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu w wysokości nieprzekraczającej ustawowych odpisów na zfśs, które wynoszą dla  zatrudnionego na pełny etat:- w normalnych warunkach – najwyżej 37,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (w 2012 r. – 1093,93 zł),

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE