W ZUS sprawdzisz stan konta emerytalnego

aktualizacja: 24.05.2012, 15:54

Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce w połowie czerwca uruchomić nową stronę internetową, gdzie każdy ubezpieczony będzie mógł wejść na swój indywidualny profil

W połowie czerwca ( najprawdopodobniej 14 czerwca) udostępniony zostanie dla wszystkich ubezpieczonych nowy portal informatyczny  Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – http://pue.zus.pl

Na portalu pue.zus.pl ubezpieczeni będą mogli sprawdzić swój aktualny stan konta, informacje o ubezpieczeniach, do których ich zgłoszono i składkach, które wpłacił za nich pracodawca. Będą też mogli skorzystać z kalkulatora, który oszacuje ich potencjalną, przyszłą emeryturę.  Świadczeniobiorcy dostaną informacje o przyznanych i wypłacanych świadczeniach, czyli emeryturach, rentach i zasiłkach. Swoją i stronę będą również mieli „mali płatnicy" czyli ci, którzy opłacają składki za mniej niż 100 osób.  Płatnicy składek mogą sprawdzić wysokość należnych składek i wpłat, a także informacje o osobach zgłoszonych do ubezpieczeń.
Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS tłumaczy, że najpierw każdy ubezpieczony, świadczeniodawca, czy płatnik będzie mógł sprawdzić stan swojego konta, a po jakimiś czasie ( poszczególne funkcje mają być włączane w miesięcznych odstępach) będzie mógł załatwiać wszystkie sprawy przez Internet.Dla przedsiębiorców przygotowano też moduł ePłatnik, który umożliwia zgłoszenie osób o ubezpieczeń i rozliczyć składki.Aby uzyskać bezpieczny dostęp do PUE, każdy  może uzyskać w oddziale ZUS tzw. zaufany profil – rodzaj bezpłatnego e-podpisu, który można uzyskać poprzez serwis Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). System zaakceptuje także płatny certyfikowany podpis elektroniczny. Jeśli ubezpieczony nie posługuje się e-podpisem, może potwierdzić swoją tożsamość w oddziale ZUS-u. W ten sposób uzyska jednak tylko dostęp online do danych konta, ale nie do usług.
Żródło: mojaemerytura.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE