Moja Emerytura

W ZUS sprawdzisz stan konta emerytalnego

ROL
Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce w połowie czerwca uruchomić nową stronę internetową, gdzie każdy ubezpieczony będzie mógł wejść na swój indywidualny profil
W połowie czerwca ( najprawdopodobniej 14 czerwca) udostępniony zostanie dla wszystkich ubezpieczonych nowy portal informatyczny  Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – http://pue.zus.pl Na portalu pue.zus.pl ubezpieczeni będą mogli sprawdzić swój aktualny stan konta, informacje o ubezpieczeniach, do których ich zgłoszono i składkach, które wpłacił za nich pracodawca. Będą też mogli skorzystać z kalkulatora, który oszacuje ich potencjalną, przyszłą emeryturę.  Świadczeniobiorcy dostaną informacje o przyznanych i wypłacanych świadczeniach, czyli emeryturach, rentach i zasiłkach. Swoją i stronę będą również mieli „mali płatnicy" czyli ci, którzy opłacają składki za mniej niż 100 osób.  Płatnicy składek mogą sprawdzić wysokość należnych składek i wpłat, a także informacje o osobach zgłoszonych do ubezpieczeń. Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS tłumaczy, że najpierw każdy ubezpieczony, świadczeniodawca, czy płatnik będzie mógł sprawdzić stan swojego konta, a po jakimiś czasie ( poszczególne funkcje mają być włączane w miesięcznych odstępach) będzie mógł załatwiać wszystkie sprawy przez Internet.
Dla przedsiębiorców przygotowano też moduł ePłatnik, który umożliwia zgłoszenie osób o ubezpieczeń i rozliczyć składki. Aby uzyskać bezpieczny dostęp do PUE, każdy  może uzyskać w oddziale ZUS tzw. zaufany profil – rodzaj bezpłatnego e-podpisu, który można uzyskać poprzez serwis Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). System zaakceptuje także płatny certyfikowany podpis elektroniczny. Jeśli ubezpieczony nie posługuje się e-podpisem, może potwierdzić swoją tożsamość w oddziale ZUS-u. W ten sposób uzyska jednak tylko dostęp online do danych konta, ale nie do usług. ZUS chce 14 i 21 czerwca w ramach dni otwartych pokazywać jak można korzystać z nowego portalu. Osoby, które nie mają łącza internetowego większość spraw mogą też załatwić przez telefon. Służą do tego numery 801-400-987  lub 22 560-16-00. Także będzie można skorzystać z pomocy eksperta jeśli będziemy mieli pytania, czy wątpliwości związane z danymi, jakie zobaczymy na własnym profilu w ZUS. Ważne, by dobrze zapamiętać hasło i login, bo po trzech niepoprawnych wpisach dostęp do strony blokuje się. Jednak sesja na profilu będzie trwała ok. 15 minut. Zarówno przez telefon jak i przez internet można zamówić wizytę w placówce ZUS.
Źródło: mojaemerytura.rp.pl
UKRYJ KOMENTARZE KOMENTARZE RP.PL KOMENTARZE FACEBOOK

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL