Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kultura

Praski Koneser - budowa po wódce

Pasaże handlowe Centrum Konesera majš być otwarte na resztę Pragi
materiały prasowe
Lofty w mennicy, biura w gorzelni, knajpy w warsztacie, a muzeum w magazynach spirytusu
To zestaw dla nie lada konesera architektonicznych rozwišzań. W dawnej wytwórni wódek Koneser  z 1895 r. powstanie kawałek ciekawego miasta, wtopionego w północnopraski klimat, opartego na zabytkowych,  pofabrycznych budynkach. Będzie to połšczenie loftów, handlu, biur i pomieszczeń przeznaczonych na kulturę, np. Muzeum Wzornictwa.

Warszawska manufaktura

Warszawa nie będzie musiała już zazdroœcić Łodzi jej Manufaktury.  Na Pradze-Północ powstanie ta warszawska – będzie to jedyny taki projekt w Polsce. – Formuła Praskiego Centrum Koneser to, parafrazujšc nomenklaturę monopolowš, ma być najlepszy destylat marek handlowych, wysokiej klasy ekstrakt biznesu i wysokogatunkowy ferment kultury – zapowiedział wczoraj wiceprezes BBI Development Rafał Szczepański.  – Chcemy  harmonijnie wtopić odrestaurowane zabytki dawnej wytwórni w nowš architekturę, inspirowanš industrialnymi motywami.
Firma jest właœcicielem 5-hektarowego terenu między ul. Zšbkowskš, Nieporęckš, Markowskš i Białostockš. 410 mln zł będzie kosztować budowa Praskiego Centrum Koneser. Ma powstać do 2015 roku Koszt całej inwestycji szacuje się na 410 mln zł. Pierwszy zabytkowy budynek Praskiego Centrum Koneser, czyli Kordegarda i biura dawnej „dyrekcji" , tuż przy samej bramie prowadzšcej na teren fabryki, jest już odnowiony. Znajdš się tu biura. A na poddaszu – miejsce na pracownię architektonicznš z widokiem na niebo w suficie. Wczoraj przedstawiciele BBI oprowadzali po nowych wnętrzach. – Dla nas był to prawdziwy poligon doœwiadczalny. Pracujšc pod nadzorem stołecznego konserwatora zabytków, uczyliœmy się Konesera. Dzięki tym doœwiadczeniom już wiemy, co nas czeka przy renowacji kolejnych budynków  – przyznaje Krzysztof Tyszkiewicz, projektant i wiceprezes Juvenes-Projekt. I każe spojrzeć np. na okna. – Nie sš co prawda oryginalne, ale identyczne kształtem i szczegółami nawišzujšce do tych co były tu przez lata – z ciemnobršzowym lakierem framug, przez który widać zarys słojów drewna – zwraca uwagę projektant. – Zrobiliœmy je własnym sumptem, bo firma, która miała wykonać projekt okien, zażyczyła sobie tak astronomicznej  sumy, że postanowiliœmy poradzić sobie sami – œmieje się Markowski. Nad architekturš nowego Konesera pracujš także projektanci z pracowni Bulanda, Mucha Architekci  czy ARE Jakuba Wacławka i Grzegorza Stiasnego.

Lofty już zajęte

Poza Kordegardš zabytkowš dominantę  Praskiego Centrum będš stanowić jeszcze budynki Magazynów Spirytusu i Rektyfikacji (w którym ma znaleŸć siedzibę Muzeum Designe'u – oddział Muzeum Narodowego). Trwajš rozmowy z władzami Warszawy i resortem kultury na ten temat. Dopełnieniem stanš się nowoczesne bloki (na 330 mieszkań od 40 do 330 mkw powierzchni), 10 loftów  w zabytkowej mennicy  oraz kawiarnie i  restauracje w  tzw. Warsztacie . – My niczego nie chcemy udawać, tam, gdzie dbamy o zabytek, robimy to pieczołowicie, ale tam, gdzie jest miejsce na nowoczesnš architekturę, korzystamy z inwencji projektantów.  Nowych budynków nie stylizujemy na zabytki – wyjaœnia założenie  projektu Rafał Szczepański. Miasto w Koneserze ma być  terenem otwartym na resztę Pragi. Cišgi sklepów, kawiarni  i galerii majš przycišgać okolicznych mieszkańców. – Na pewno nie będzie to  fragment miasta zamknięty za murami niczym Stadion Narodowy – deklaruje wiceprezes BBI Development. Pierwszy etap inwestycji zakończy się już za rok. Deweloper odda do użytku dwa budynki od strony ulicy Zšbkowskiej: nowoczesnš Gorzelnię i blok  Filtracji (biura z handlem na parterze). Lofty i soft-lofty  od ul. Nieporęckiej majš być  gotowe w 2015 r. Na  tych kilka mieszkań w zabytkowych pofabrycznych wnętrzach deweloper ma już  komplet rezerwacji.
ródło: Życie Warszawy

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL