Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wiadomoœci

In vitro lekiem na sondaże

Małgorzata Kidawa-Błońska w kwietniu chciałaby złożyć w Sejmie swój projekt ustawy
Fotorzepa, Robert Gardziński
PO wraca do debaty nad in vitro – dowiedziała się "Rz". To gest w stronę zawiedzionych liberalnych wyborców
Platforma Obywatelska mobilizuje swoje liberalne skrzydło i wraca do ustawy o zapłodnieniu in vitro. W ten sposób może odcišgnšć nieco od powodujšcej spadki w sondażach reformy emerytalnej oraz zatrzymać ofensywę œwiatopoglšdowš Ruchu Palikota.

Zaraz po œwiętach Małgorzata Kidawa-Błońska przedstawi prezydium Klubu PO projekt regulujšcy procedury wykonywania in vitro w Polsce. – Mam nadzieję, że jeszcze w kwietniu będš mogła złożyć ten projekt do laski marszałkowskiej – mówi "Rz" Kidawa-Błońska.

To ten sam program, który posłanka przygotowała w poprzedniej kadencji. Sankcjonuje obecne procedury stosowane przy sztucznym zapłodnieniu, m.in. mrożenie nadprogramowych zarodków.

Informacja o tym, że PO chce wrzucić do debaty publicznej in vitro, kršży po Sejmie od kilku dni. – Chcš w ten sposób odcišgnšć uwagę od debaty emerytalnej, bo bardzo na niej tracš w sondażach – mówi w rozmowie z "Rz" jeden z polityków SLD.

Były wiceminister zdrowia z PiS Bolesław Piecha jest jednak zdania, że PO rzuca na szalę projekty œwiatopoglšdowe, bo boi się, że Janusz Palikot wycišgnie z niej kolejnych posłów. Jest jednak zadowolony, że sprawa in vitro wraca do debaty publicznej. – Wczeœniej czy póŸniej musimy to rozwišzać – uważa. – Tak więc jeżeli PO złoży swój projekt, to ja złożę swój, który też jest gotowy.

Dokument, o którym mówi Piecha, przewiduje zakaz wykonywania w Polsce sztucznego zapłodnienia metodš pozaustrojowš. Dopuszczalne byłoby tylko wykorzystanie zamrożonych wczeœniej zarodków. – Mój projekt jest do zaakceptowania przez PiS, Solidarnš Polskę i konserwatystów z PO, więc liczę, że uzyska większoœć w Sejmie – mówi Piecha. Rzeczywiœcie, Jacek Żalek z PO całym sercem popiera rozwišzanie Piechy. – Metoda in vitro jest kontrowersyjna nie tylko z powodów moralnych, ale i medycznych – twierdzi. – Nowoczesna medycyna oferuje skuteczne metody leczenia niepłodnoœci bez uciekania się do tak inwazyjnej dla organizmu kobiety metody jak zapłodnienie in vitro.
Powrót do dyskusji o in vitro gwarantuje więc emocje. Politolog dr Robert Alberski z Uniwersytetu Wrocławskiego uważa jednak, że jeœli PO ma poruszyć kontrowersyjne tematy, takie jak in vitro, to teraz jest na to najlepszy moment. – Do wyborów jest dostatecznie daleko, by emocje zwišzane z tš sprawš opadły i in vitro nie było wykorzystywane w kampanii – wylicza. – Poza tym w sytuacji, gdy opinia publiczna jest skupiona na reformie emerytalnej, łatwiej przepchnšć w Sejmie bez wielkiego rozgłosu kwestie œwiatopoglšdowe. Dr Alberski przyznaje, że nie bez znaczenia jest też aktywnoœć Ruchu Palikota, który stara się wycišgnšć z PO kolejnych posłów. – Zobaczymy, czy to się uda, ale pewne jest, że uchwalenie liberalnego prawa regulujšcego in vitro otworzy drogę do współpracy PO z Ruchem Palikota również w innych sprawach, a może też pomóc odzyskać centrowych wyborców, którzy zaczęli odpływać od PO – ocenia politolog. Pomysły posłów

Zabiegi zakazane czy dla każdego

W sprawie in vitro posłowie majš najróżniejsze projekty – od bardzo liberalnych do restrykcyjnych. Projekt Małgorzaty-Kidawy Błońskiej z PO zakładał, że dopuszczalna jest w Polsce procedura zapłodnienia metodš in vitro, w wyniku której powstajš dodatkowe zarodki. Dopuszczalne byłoby ich mrożenie, a zabiegi byłyby dostępne dla wszystkich par heteroseksualnych. Konkurencyjny projekt Jarosława Gowina z PO zakazywał mrożenia zarodków i zezwalał na wykonywanie in vitro tylko u małżeństw. Propozycja SLD dopuszczała metodę in vitro i mrożenie zarodków. Przewidywała też, że procedura byłaby dostępna dla wszystkich: również dla samotnych matek i par homoseksualnych. Takie same rozwišzania proponuje Ruch Palikota. Dwa projekty ustaw o in vitro mogš też powstać w PiS. Propozycja Bolesława Piechy, która jest już gotowa, zakłada zakaz wykonywania w Polsce tych zabiegów. Dopuszcza tylko wykorzystanie już zamrożonych zarodków. Jest jednak  w PiS grupa posłów, która ma odmienne zdanie w tej kwestii. Chce zakazać przeprowadzania zabiegów in vitro. Posłowie ci chcieliby jednak, aby zamrożone zarodki zostały rozmrożone i pochowane.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL