Eksperci o ACTA

aktualizacja: 28.01.2012, 16:37
O ACTA dyskutują wszyscy
O ACTA dyskutują wszyscy
Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski BJ Bartosz Jankowski

Nie cichnie dyskusja o ACTA. Przeczytaj pełną treść tego kontrowersyjnego dokumentu i zobacz, co powiedzieli o niej prawnicy i inni eksperci

Treść ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), czyli umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrabianymi można znaleźć na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest ona udostępniona w języku polskim i angielskim.
Zobacz treść ACTA
 

Eksperci o ACTA

Ograniczenie obrotu towarami podrabianymi i pirackimi jest ze wszech miar słuszne, wątpliwości budzi arsenał środków służących osiągnięciu tego celu – powiedział Maciej Barczewski, doktor, adiunkt Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego
Czytaj całość wypowiedzi w tekście:
ACTA to nie tylko Internet
Adwokat, partner w Kancelarii Krüger & Partnerzy Adwokaci i Radcy Prawni, stwierdził natomiast, że "celem ACTA jest walka z piractwem na szeroką skalę, nie zaś z nastolatkami pobierającymi z sieci piosenkę ulubionego zespołu".
Poznaj argumenty adwokata czytając tekst:
ACTA nie taka straszna
Teoretycznie większość instytucji, które przewiduje projektowana umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrabianymi (ang. Anti-Counterfeiting Trade Agreement, ACTA), już występuje na gruncie polskiego porządku prawnego zauważa Tymoteusz Barański, ekspert Fundacji Republikańskiej.
Czytaj cały tekst:
ACTA – powodów do paniki nie ma – są powody do niepokoju
 
Zaniepokojenie treścią ACTA wyraża natomiast Generalny Inspektor Danych Osobowych Wojciech Wiewiórowski w opinii, którą wysłał do resortu administracji i cyfryzacji. Stwierdził on m.in., że "podpisanie i ratyfikacja konwencji ACTA są niebezpieczne dla praw i wolności określonych w konstytucji" .
Przeczytaj tekst:
GIODO: ACTA niebezpieczne dla konstytucyjnych praw i wolności
 
Na koniec przypominamy orzeczenie ETS o filtrowaniu treści w internecie. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że nie można zmusić dostawców internetu do zainstalowania systemu zapobiegającego nielegalnemu pobieraniu plików. Stanowiłoby to bowiem naruszenie Karty Praw Podstawowych UE. Rozstrzygnięcie to dotyczy bezpośrednio wprowadzenia regulacji ACTA.
 
Zobacz więcej w tekście:
ACTA sprzeczne z orzeczeniem ETS o filtrowaniu treści w internecie
Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE