Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie z rynku

Nie ma kredytu, nie ma sprzedaży

Grażyna Błaszczak
ROL
W tym roku trudniej będzie o kredyt hipoteczny, bo spadnie zdolnoœć kredytowa – tu analitycy sš zgodni. Pytanie jednak: jak bardzo dotknš nas kolejne obostrzenia ze strony nadzoru finansowego i jak znacznie zahamujš popyt na mieszkania?
Jedni analitycy twierdzš, że będzie nas stać na kredyt mniejszy o kilka procent, inni – że o 10 procent, a niektórzy – że nawet o 20 procent mniejszy niż dotšd. To jednak, przynajmniej częœciowo, sš w stanie zrekompensować spadki cen mieszkań. Poœrednicy uważajš, że jest jeszcze miejsce na obniżki stawek – nawet kilkunastoprocentowe, choć nie w każdym przypadku. Na rynku wtórnym w Warszawie wiele mieszkań ma bowiem ceny 9 – 10 tys. zł za mkw., a sprzedajšcy sš nieugięci przy negocjacjach. Nierzadko się zdarza, że za małš kawalerkę w centrum Warszawy, w budownictwie z lat 50. – 60., właœciciel żšda 10 tys. za mkw. lub więcej. Nawet gdy nie ma w lokalu widnej kuchni, budynek wymaga solidnego remontu, a sam zapach klatki schodowej każe uciekać. Ile osób jednak wyda ponad 300 tys. zł na klitkę w starym bloku, szczególnie gdy ma rodzinę? Taki klient pójdzie do innej dzielnicy, w której deweloper sprzeda mu za podobnš kwotę dwa pokoje. Poœrednicy oceniajš, że najtrudniej będzie w tym roku pozbyć się drogich, ciemnych kawalerek oraz wielkich mieszkań, takich ok. 100 mkw. Ich zdaniem częœć klientów, gdy nie uzyska rabatu na rynku wtórnym, pójdzie do deweloperów. Ci majš w Warszawie prawie 20 tysięcy lokali na sprzedaż i ostatnio dużo większš skłonnoœć do udzielania rabatów niż prywatne osoby.
Zdaniem deweloperów nie ma się jednak co licytować o wysokoœć obniżek, bo jeœli nie będzie dostępnych kredytów hipotecznych, nie będzie sprzedaży – ani z rabatami, ani bez.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL