Koniec Transparency International Polska

aktualizacja: 29.11.2011, 03:23
Według Julii Pitery, która do 2005 r. była prezesem polskiego Transpar...
Według Julii Pitery, która do 2005 r. była prezesem polskiego Transparency International, organizacja umarła ze względu na brak lidera
Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Polski oddział Transparency International został
rozwiązany

Znana organizacja pozarządowa działająca na rzecz przejrzystości i walki z korupcją głównie w życiu publicznym po 13 latach zakończyła działalność.
– Rada Międzynarodowa Transparency International zdecydowała o nieprzedłużeniu akredytacji dla polskiego oddziału Transparency. Oznacza to, że obecnie TI nie ma oddziału w Polsce – potwierdza Miklos Marschall, wicedyrektor tej międzynarodowej organizacji z siedzibą w Berlinie.
Transparency International ma oddziały w ponad 100 krajach. Ich działalność jest oceniana co trzy lata. Wynik dla polskiego oddziału był niekorzystny. – Stwierdzono, że TI Polska jest zbyt słaba i niedofinansowana, by reprezentować TI i wypełniać ważną misję w Polsce – tłumaczy oględnie Marschall.
Paweł Kamiński, ostatni wiceprezes polskiego oddziału, przyznaje, że Transparency od dłuższego czasu nie prowadziła już żadnej działalności. – Nie było chętnych do pracy, nie mieliśmy pieniędzy na działalność. Bardzo zaszkodziły nam krytyczne publikacje – wyjaśnia „Rz".
Gwoździem do trumny był artykuł „Jak zarabia Transparency International?" opublikowany w 2009 r. w „Dzienniku". Jego autor Wojciech Cieśla dostał za niego nagrodę Grand Press. Napisał m. in., że TI Polska „za kilkadziesiąt tysięcy złotych wystawia certyfikat moralności firmom w kłopotach. Takie świadectwo otrzymał choćby klub piłkarski Widzew w samym szczycie afery korupcyjnej".
– Wytoczyliśmy procesy karne i cywilne autorowi – mówi Paweł Kamiński.
Czy artykuły o nieprzejrzystym finansowaniu i podejrzeniu konfliktu interesów miały wpływ na decyzję Rady Międzynarodowej TI? – Media są naszym największym sojusznikiem, nawet jeśli zadają trudne pytania. Brak akredytacji wyniknął z braku wewnętrznego potencjału, a nie czynników zewnętrznych – twierdzi Marschall.
Oddział TI w Polsce powstał w 1998 r. W szczytowym okresie miał kilkudziesięciu członków i wielkie nazwiska. Według Julii Pitery, która do 2005 r. była prezesem polskiego TI, organizacja umarła ze względu na brak lidera.
Prof. Antoni Kamiński, ekspert ds. korupcji i współzałożyciel polskiego oddziału: – Odszedłem po trzech latach, z boku przyglądałem się, jak ta organizacja chyliła się ku upadkowi.
Marschall zapewnia, że organizacji zależy, aby Transparency odrodziła się w Polsce. – Pracujemy nad znalezieniem pracowników i ekspertów do nowej organizacji w Polsce – podkreśla.
W Polsce działają dziś inne organizacje walczące z korupcją, m.in. Fundacja Batorego i Stop Korupcji.
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

POLECAMY

KOMENTARZE