Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
|
 • Warszawa
 • Białystok
 • Bydgoszcz
 • Gdańsk
 • Kalisz
 • Katowice
 • Kielce
 • Kraków
 • Lublin
 • Łódź
 • Olsztyn
 • Opole
 • Poznań
 • Rzeszów
 • Szczecin
 • Toruń
 • Wrocław
 • Zielona Góra

Prawo i Sprawiedliwość

Kaczyński: Polska się zwija

amk, pap 02-09-2012, ostatnia aktualizacja 02-09-2012 14:32

Od litanii braków i niezałatwionych przez rząd Donalda Tuska spraw rozpoczął swoje wystąpienie prezes PiS Jarosław Kaczyński

Jak mówił, w Polsce jest poważny problem demograficzny, problem braku pracy, nie ma polityki prorodzinnej, są złe perspektywy, jeśli chodzi o emerytury, jest fatalny stan służby zdrowia, oświaty, "zadziwiająca" polityka kulturalna, brak dobrej polityki wobec wsi, obniżenie poziomu bezpieczeństwa Polaków, oraz lekceważenie nadużyć i korupcji - czego, jego zdaniem, najlepszym przykładem jest sprawa Amber Gold.

- Od wielkich polskich zmian minęły 23 lata. 23 lata po wojnie zniszczona Europa kwitła. Polska natomiast się zwija - mówił prezes.

- Jako jedyna partia opozycyjna - bo opozycja pozostałych jest, powiedzmy, zastanawiająca - musimy przystąpić do ofensywy - zapowiedział Kaczyński.

Zmiana w organizacji finansów publicznych

Jego zdaniem, aby w Polsce mogło się coś zmienić, konieczna jest zmiana organizacji finansów publicznych. Zapowiedział wprowadzenie podatków obrotowych dla banków i wielkich sieci sklepów.

- Proponujemy nową ustawę, która połączy PIT i CIT w jednej ustawie, i nową ustawę o VAT - powiedział szef PiS. Jak mówił, jeśli chodzi o ustawę dotyczącą podatku od dochodów, to przede wszystkim ma być zmniejszone zasadniczo ryzyko interpretacyjne, deklaracje podatkowe mają być bardzo uproszczone, mają być precyzyjnie określone te koszty pracy, które można odliczyć od dochodu.

- Wreszcie to, co najważniejsze - to ma być ustawa proinwestycyjna, czyli krótko mówiąc to, co przedsiębiorstwo inwestuje, nie jest opodatkowane - zaznaczył.

- Jeśli chodzi o VAT - mówił Kaczyński - to PiS chce zatrzymać jego wzrost, który "dziś jest planowany nawet do 25 proc.". - Ale jednocześnie rejestracji podatkowej mają podlegać wszystkie podmioty, prowadzące w Polsce działalność gospodarczą - powiedział.

Konfiskować mienie przestępców

PiS proponuje zaostrzenie kar m.in. za korupcję oraz przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu. Opowiada się także za wprowadzeniem przepisów o konfiskacie mienia przestępców. - To początek ofensywy PiS - powiedział Jarosław Kaczyński, przedstawiając plany legislacyjne.

Szef PiS powiedział, że jego formacja chce zaostrzenia kar w przypadku przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu. - A więc zabójstwo, pobicie ze skutkiem śmiertelnym i takie zdefiniowanie tego pobicia, by ewidentne zabójstwa nie były traktowane jako pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Bo jeżeli kilku ludzi katuje kogoś w sposób wyjątkowo brutalny, to jest oczywiste zabójstwo, a nie żadne pobicie ze skutkiem śmiertelnym i to jest nawet zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem - powiedział Kaczyński.

10 lat walki z bezrobociem

Po dojściu do władzy PiS ma zamiar zaproponować dziesięcioletni plan walki z bezrobociem. Ma on polegać na powstaniu 1,2 miliona miejsc pracy, szczególnie w miejscowościach poniżej 50 tys. mieszkańców, na terenach wiejskich i w gminach  "zdegradowane ekonomicznie".

Będzie on wspomagany przez system stypendiów, a koszty na ich stworzenie mają być pozyskane m.in. przez rezygnację z większości szkoleń, które wg prezesa są "wyrzucaniem pieniędzy" oraz dzięki likwidacji niektórych zwolnień podatkowych. Taka metoda walki z bezrobociem nie będzie obciążać finansów publicznych.

Edukacja, emerytury i budownictwo

Kaczyński przedstawił też pomysł na wspieranie budownictwa mieszkaniowego. Zaproponował powołanie specjalnych kas mieszkaniowych, gdzie można by odkładać przez dłuższy okres niewielkie sumy, by w końcu zyskać państwową premię. Te środki, zdaniem prezesa PiS, zostałyby uzupełnione przez możliwość zaciągania kredytów na cele mieszkaniowe w specjalnym funduszu z udziałem państwa.

Jarosław Kaczyński zapowiedział także zmiany w systemie emerytalnym. Pierwszy 1000 zł emerytury miałby być zwolniony od podatku, a obywatel miałby możliwość wyboru między odkładaniem pieniędzy na świadczenie do ZUS albo do OFE.

Zmiany w systemie edukacyjnym miałyby polegać na powrocie do początku edukacji od 7. r.ż., ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum. Do szkół miałyby wrócić gabinety lekarskie. Język polski, historia i religia - nauczane w pełnym wymiarze godzin. Trzy podręczniki do wyboru z danego przedmiotu miałyby załatwić sprawę wolnej amerykanki w tej kwestii. Miałaby być także wzmocniona rola kuratoriów w systemie edukacji, co miałoby zapobiec naciskom lobbystów.

Poprzednia
1 2
rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Sonda: Konflikt ukraiński a Polska?

Czy konsekwencje sytuacji na Ukrainie mogą spowolnić tempo wzrostu gospodarczego Polski?

  E-booki "Rzeczpospolitej"

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Poradnik prawny dla przyszłych emerytów
  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
  Testamenty, spadki, darowizny

  Testamenty, spadki, darowizny

  Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  Brak kategorii do wyświetlenia.
  Tu nas znajdziesz: DO GÓRY
  Zamknij

  Przeczytaj też: >>

  Pakt dla Ukrainy zerwany

  Koniec jedności głównych partii w sprawie Wschodu. PiS atakuje premiera, obwiniając go za sytuację. >>
  common