Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

RWE nadal dšży do joint venture z Gazpromem

Bloomberg
Gazprom i RWE przedłużyły do końca roku termin na negocjacje w sprawie powołania joint venture, które ma przejšć częœć elektrowni niemieckiego koncernu w Europie
W oficjalnym komunikacie RWE poinformował o przedłużeniu terminu, który wczeœniej szefowie obu firm ustalili na połowę paŸdziernika. RWE – jak zapewnia - zamierza wnieœć do spółki z Gazpromem mniej niż 10 proc. swoich aktywów w Niemczech, krajach Beneluksu i Wielkiej Brytanii, ale transakcja i tak wzbudza wiele kontrowersji. Daje bowiem możliwoœć rosyjskiemu potentatowi zdobycia bezpoœrednio udziałów w największych rynkach energetycznych Europy. Gazprom, który jest największym na œwiecie producentem gazu ziemnego, kilkakrotnie starał się o przejęcie zachodnioeuropejskich firm, ale bez skutku. Niemiecki potentat zdecydował się w lipcu na współpracę z Gazpromem, po tym jak okazało się, że zamknięcie najstarszych elektrowni atomowych w Niemczech i wysoki podatek od działajšcych zakładów drastycznie zwiększyło koszty. RWE odnotował stratę finansowš w drugim kwartale także dlatego, że musiał płacić coraz drożej za rosyjski gaz. Teraz szefowie koncernu liczš, że dzięki porozumieniu z Gazpromem w sektorze energetycznym, zdołajš wynegocjować korzystne, niższe ceny importowanego surowca.
Oprócz rozmów z rosyjskim potentatem zarzšd RWE przygotował program restrukturyzacyjny i szuka nabywców dla częœci aktywów. Zdołał sprzedać już firmę sieciowš Amprion za 1,3 mld euro, a w planach sš kolejne spółki regionalne – Suewag we Frankfurcie, Kevag w Koblencji VSE w Saarbruecken.
ródło: energianews.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL